Независимо, че по-голяма част от държавите в ООН признават палестинската държава, големите държави още не са го направили. Това решение има по-скоро морална сила, поне в дадения момент.
Това каза пред БНР проф. Татяна Дронзина, преподавател по политология в Софийския университет. Тя коментира темата след като Ирландия, Испания и Норвегия оповестиха официално позицията си да признаят Палестина. И уточни, че в момента това решение е неизпълнимо.
"Признанието е признание за възможност палестинската държава да съществува. То не е признание на самата държава, защото такава няма."
Според проф. Дронзина решението за две държави е неосъществимо. Освен това нито една от целите, които си постави Израел – унищожаването на "Хамас" и връщането на заложниците, не е постигната. Затова и ожесточените бойни действия няма да бъдат прекратени, смята политологът.
"Израел се насочва към етническо прочистване на територията на Газа", смята проф. Дронзина. По думите й пред очите ни се случва избиването на голям брой хора и превръщането на територията в необитаема.
Антиизраелските настроения придобиват все по-големи размери, отбеляза още политологът и посочи, че както в САЩ, така и в ЕС настроенията стават все по-пропалестински.
"Ако нещата продължават по този начин, единственият печеливш ще бъде Иран. Губещите ще бъдат Израел и Америка, тъй като подкрепата за тях ще спада. Ако нещата продължават да се развиват по този начин, Америка ще трябва да подкрепя Израел, да подкрепя Украйна, а всъщност големият проблем на Америка е Китай."
Китай може да повлияе върху Русия. Много ще бъде труден мирният изход за Украйна без съдействието на Китай, подчерта Татяна Дронзина.
"Никъде не е казано, че тази победа ще бъде точно военна", коментира тя относно изявленията от Парламентарната асамблея на НАТО в София за подкрепата на Украйна до победа. Проф. Дронзина обърна внимание и върху "знаковото отсъствие" на българския президент Румен Радев от форума.
"Очаквам различна позиция на България, ако там присъства българският президент. Очаквам той да бъде по-резервиран. Очаквам неговата позиция да бъде по-различаваща се от повечето страни от НАТО", изтъкна политологът относно предстоящата конференция в Швейцария, на която ще бъдат обсъдени възможности за разрешаването на войната в Украйна.
Още от Свят
The Guardian: Тръмп може да приеме условията на Путин за Украйна
Обкръжението му е готово да се съгласи, особено ако Русия прекъсне военните си отношения с Китай
Жозеп Борел призова за "незабавно прекратяване на огъня“ между Израел и "Хизбула"
"Пълно прилагане на Резолюция 1701 на Съвета за сигурност на ООН“
Украинското разузнаване потвърди: Руската федерация е разработила план, разделящ Украйна на три части
Кремъл вероятно ще се опита да предаде намеренията си на новата администрация на САЩ и Доналд Тръмп след като поеме властта