Политологът проф. Вернер Патцелт от университета в Дрезден прогнозира в интервю за БНР, че правителството на Германия няма да падне, въпреки протестите на малкия партньор в управляващата коалиция - социалдемократите, срещу номинацията на Урсула фон дер Лайен за председател на Европейската комисия.
Канцлерът Меркел беше остро критикувана в Германия, че вече не е онзи влиятелен политик, който може да налага решения в Европа, отбеляза проф. Патцелт.
"Номинацията на Урсула фон дер Лайен е по-скоро късмет, отколкото резултат от политическите умения на Меркел, защото в крайна сметка покерът беше спечелен от френския президент Еманюел Макрон. Той предотврати германския шпиценкандидат, наложи французойка за шеф на Европейската централна банка и не на последно място - направи услуга на Меркел, като я извади от неудобното положение да не подкрепя искрено Вебер".
На въпрос колко разстроени са отношенията между Берлин и Париж, проф. Патцелт отговори: „Отношенията между Берлин и Париж действително не са отлични, но драмата около водещите кандидати има и друг аспект. Големият въпрос е, дали политическата система в ЕС трябва и може да се парламентаризира. Т.е. дали в бъдеще европейските избори ще излъчват парламентарно мнозинство, което от своя страна да излъчи председателя на комисията. В една такава система комисията би била европейското правителство, а европейският съвет, т.е. лидерите на страните-членки - нещо като една от двете камари на парламента в един федерален европейски съюз.
От тази гледна точка е естествено, че именно Германия предложи системата на шпитценкандидатите, защото тя е предвестник на федералното устройство. А то е добре познато на германците от собствената им история, и винаги са се стремили към федерализацията на Европа.
Тази идея обаче съвсем не се харесва на французите и на други страни в Европа, които искат да запазят националния си облик. Така този основен спор за бъдещето пролича и в мъчителните преговори за ръководните постове в съюза. Според мен Меркел е с отслабени позиции не като личност, а като канцлер на Германия, защото европейските ѝ партньори не харесват германската идея за федерализация“, казва проф. Патцелт.
Тази идея обаче се споделя от Урсула фон дер Лайен. И тъй като Макрон подкрепи нейната номинация, може би ще се съгласи и с федерализацията.
„От постигнатия компромис пролича, колко несериозен е дебатът за бъдещето на ЕС. Не чуваме нищо състоятелно, освен обичайните плоски послания, че Европа е в беда и трябва да сме единни. Към тях причислявам и идеята за обща европейска армия, която се споделя от Фон дер Лайен. Но какво от това? Не виждам конкретни решения.
За Макрон съвсем не е важно дали Фон дер Лайен се застъпва за европейската федерализация. За него най-важното е, че тя говори свободно френски“, допълва проф. Патцелт.
Още от Общество
Проф. Румяна Дечева: Има секции с избирателна активност по-висока, отколкото във времената на режима преди 1989 г.
Имаме много повече въпроси за изборите от онова, което КС може да разглежда, заяви експертът по изборни въпроси
Кънчо Стойчев: Борисов е най-подготвен, но в политиката има една граница - трябва да станеш от масата
Голяма част от работещите са назначени в общините. Тези хора са платен електорат, заяви социологът
Деян Кюранов: След пазарлъците за председател на НС ще се видят истинските намерения за правителство
Искат ново президентско служебно правителство и така до амина, заяви Кюранов