И най-повърхностен анализ показва, че няма пряка връзка между нарастване на чуждестранните, нашите инвестиции и размера на данъка. Има години с висок данък и инвестициите са много високи - от 2003 до 2008 г. Но тогава имаше един поток от лесни пари, които се чудеха, къде да отидат - това беше нашият късмет тогава. Това заявибившият финансов министър проф. Христина Вучева в студиото на Канал3.
"След 2008 г. секна потокът на лесните пари, тези пари ги няма вече - тогава светът правеше пари от нищото", поясни проф. Вучева.
Другият гост в "Денят на живо", също бивш финансов министър - Петър Чобанов, посочи, че "плоският данък и валутният борд носят стабилност". Той изрази мнение, че с исканата промяна на плоския данък "не можем да адресираме основните проблеми".
По думите му следващият бюджет на правителството за 2019 г. трябва да бъде насочен към решаване на 4 сериозни проблема.
"Първият е инфлацията - ние сме с втора инфлация в Европа, само Румъния ни изпреварва, над 4%. Според мен следващите месеци ни очаква инфлация над 5% и тя ще привлече вниманието дали да има компенсационни механизми.Вторият - изоставаме по икономически растеж: само 4 страни са зад нас. Третият проблем е трудът - особено квалифицираният.
Четвъртият - инвестициите", изброи Петър Чобанов.
"Важното, което двамата опитахме да кажем, е че данъкът не е причина да имаме или да нямаме чуждестранни инвестиции. Условията за бизнес се влошиха - намаля работната сила, вносът отвън ще дава лоши резултати", обобщи проф. Вучева.
Тя обаче не се съгласи с изразеното от Петър Чобанов мнение, че "ниският данък, плоският данък може да не привлича в момента инвестиции, но ако го вдигнем, той ще отблъсква инвестиции".
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг