3 Април, 2026

Прокуратурата погна Старостилната църква, образувана е преписка за регистрацията й

 Прокуратурата погна Старостилната църква, образувана е преписка за регистрацията й

Снимка: Архив на Faktor.bg

Това  е репресия срещу религиозните права и свободи на гражданите, непозната дори по времето на комунизма, казват последователи на вероизповеданието

Софийска градска прокуратура е образувала преписка, свързана с регистрацията на Българската православна старостилна църква. За това съобщи на страницата си във фейсбук Наталия Бориславова, активист на вероизповеданието. От държавното обвинение до този момент няма официална информация, но най-вероятно тя е във връзка с твърденията на патриарха Даниил, президента Радев и политици, че с регистрацията е заплашена националната ни сигурност.

 Любопитно е да видим какво ще установи прокуратурата и как точно една малка общност от около 500 души може да бъде угроза за цяла държава

Според Наталия Бориславова това, което се случва е прецедент, непознат в съвременната ни история, дори през времето на комунистическия режим. Но ще има тежки последици, поради това, че уронва престижа не само на БПЦ, но и на България като правова държава.

Истерията с регистрацията от ВКС на старостилците избухна в края на декември миналата година, а водещото и острие се оказа патриарх Даниил, който се представя като спасител на православието.

Ще продължим битката, защото именно тези своеволия са заплаха за сигурността на държавата и правата на нейните граждани. Оттук нататък , след като това може да се случи в Църквата, произволът е вече налице – правата на гражданите не са защитени и се проправя пътя на автокрация. Считам че са нарушени правата ми като гражданин, който се бори в една европейска държава за законност и ред, казва последователката на Старостилната църква.

Сподели:

Коментари (0)

Светият синод се запъна, отхвърли жалбите срещу низвержението без отлъчване от Църквата заради служби на български

Светият синод се запъна, отхвърли жалбите срещу низвержението без отлъчване от Църквата заради служби на български

В социалните мрежи се появиха множество позиции в подкрепа на иконом Иван Иванов, в които той е определян като духовник, успял да върне интереса на младите към църквата

Св. Никита Изповедник – пазител на болните и закрилник на слабите

Св. Никита Изповедник – пазител на болните и закрилник на слабите

Жития на светците

 Папата изми нозете на 12 свещеници, осъди жестокостта

Папата изми нозете на 12 свещеници, осъди жестокостта

Ритуалът се проведе в базиликата „Сан Джовани ин Латерано“ в Рим – катедралния храм на папата, което представлява отклонение от последните години