Ако трябва да поискам прошка от БПЦ това означава, че съм виновен, а аз изповядвам вярата си по съвест. Това заяви по Нова ТВ предстоятелят на Българската православна старостилна църква митрополит Фотий. Името му нашумя през последните седмици след като ВКС реши църквата да бъде официално регистрирана. Това предизвика истинска истерия от страна на патриарх Даниил, който настоява, че в страната може и трябва да има само една православна църква.
Митрополит Фотий е категоричен, че обвинението, че регистрацията им е заплаха за националната сигурност е абсурдно.
Ние работим открито и видимо от повече от 32 години. Дейността ни би трябвало да бъде забелязана и различима, заяви духовникът. Той даде пояснения и къде се разминават с БПЦ.
Става дума за принципни различия, най-основното е в различните календари. Ние използваме Юлианския календар. Единството на църквата е важно, но промяната на календара нарушава това единство. Старостилците смятат, че православието се е отделило от канона. На въпрос дали архиереите в БПЦ са канонично избрания, Фотий обясни, че това е съществен въпрос и основоположен.
Трябва да се разглежда прецизно и добросъвестно когато се говори за канона. В историята многократно се е злоупотребявало с канона. Има проблем в това отношение с архиереите в БПЦ. Някои от тях са избрани и ръкоположени по време на комунистическия режи. Канонът налага никой да не бъде налаган за духовник или това да става под натиска на съветските власти.
Според него, ако се подходи формално, което не споделя, процедурите по избора на Даниил за патриарх са изпълнени. Обаче работата е там, че каноните взети формално не гарантират правилност във всяко едно отношение, посочи Фотий, намеквайки, че в конкретния случай каноничността може и да е нарушена.
Водачът на старостилците отговори дипломатично и на въпроса – има ли в Българската патриаршия еретици?
Първо еретикът, който има неправославна изповед отпада от Църквата по силата на своята ерес. Църковният събор само потвърждава това отпадане. Докато не е осъден еретикът той не е такъв. Що се отнася до ситуацията у нас още през 1968 година духовници, които са в основата на старостилната църква се отделят от БПЦ, но до 1983 г. споменават в молитвите си патриарх Максим. Това е задължително. След този период обаче старостилците не споменават в молитвите си предстоятеля на БПЦ, тоест ги приемат като еретици. Фотий не се смята и за разколник, както се опита да го нарече Даниил
Ако някой просто ме наругае и ме нарече разколник, ще замълча и ще се помоля за него. Но, ако става дума за човек, който е готов да чуе доводи, нормално е да се разговаря с него.
Фотий признава, че би поискал прошка от всеки един човек. Покаянието е среща на човек с Бог и със себе си, така започва тази среща. Покаянието трябва да се различава от разкаянието, което е безплодно чувство, затваряне в себе си. Покаянието е болка, че си вървял по грешен път, но и светло чувство, че си намерил пътя към Бог.
Митрополит Фотий смята, че не е необходимо вярващите, които искат да преминат от БПЦ към Старостилната църква да правят ново кръщение.
Фотий е роден със светското име Росен Сиромахов, а през 1988 година в Гърция тайно е ръкоположен за митрополит.
Още от Вяра и демони
Почитаме един от светците от "Кападокийското съзвездие"
Жития на светците
Позор за една демократична държава! Старостилната църква не е заплаха за националната сигурност
От самото ни съществуваме осъдихме комунистическата идеология, и в потвърждение на това прославихме митр. Борис и о. Евстати, като мъченици и жертви на комунистическите репресии
Депутатите спряха регистрацията на православната старостилна църква
Заради приетите три законопроекта, с които се цели стопиране на регистрацията, бившият правосъден министър Атанас Славов прогнозира втора осъдителна присъда за България от Европейския съд по правата на човека