Директорът на националното следствие и зам. главен прокурор Борислав Сарафов най-вероятно ще бъде изпълняващ длъжността главен прокурор. Това става ясно от заседанието на Прокурорската колегия (ПК) на Висшия съдебен съвет, която се събра извънредно днес след като вчера президентът финализира процедурата по уволнението на Иван Гешев с указа си.
Колегията първо обсъди дали е в нейните правомощия да посочи кой да е изпълняващият функциите на главен прокурор или това трябва да стори Пленумът на Висшия съдебен съвет, в който участват и представителите на Съдийската колегия, пише "Сега". Без да гласуват, членовете на ПК се солидализираха, че са в хипотезата на текста от Закона за съдебната власт, който урежда какво се случва, когато административен ръководител в прокуратурата (която и да е прокуратура) бъде отстранен. Законът в този случай казва, че "при отстраняване от длъжност на административния ръководител функциите му до избирането на нов се осъществяват от един от неговите заместници, определен от съответната колегия на Висшия съдебен съвет, а при липса на заместник - от съдия или прокурор, определен по старшинство".
"Винаги ще има съмнения, напоследък всякакви съмнения има в хората. Трябва да посочим критерии, по които ще изберем изпълняващия функциите", включи се Огнян Дамянов и веднага предложи критерия по същество. Законът ясно казва как се определя то - първо се гледа заеманата длъжност, после рангът, след това прослуженото време на същата длъжност и накрая общият прокурорски стаж.
Гешев има петима заместници - Сарафов, Даниела Машева, Пламена Цветанова, Десислава Пиронева, Красимира Филипова и Пламена Цветанова. Последната обаче е подала заявление до ПК да бъде освободена от длъжността. Така в списъка с възможности остават другите четирима. Всички те са равни по първите два критерия. Сарафов обаче излиза напред с третия критерий - прослуженото време на същата длъжност. Той е зам. главен прокурор от 18 януари 2013 г., подготвено докладва Дамянов. Останалите са станали заместници на главния едва по времето на Гешев - през 2020 г.
Така ПК си даде почивка до 12 ч., за да получи съгласието на заместниците да бъдат избрани за и.д. Като първо щеше да бъде търсен Сарафов. След почивката беше докладвано, че трима от заместниците са дали съгласие - Борислав Сарафов, Десислава Пиронева и Красимира Филипова.
След взрива край колата на главния прокурор Гешев на 1 май Сарафов влезе в открита война с него. Той го обвини, че е подвел обществото, че семейството му е било в колата по време на взрива. След това заговори, че прокуратурата е нагазила дълбоко в политиката. После Гешев обвини Сарафов, че участва в заговора за свалянето му, Сарафов пусна сигнал срещу Гешев в прокуратурата и поиска охрана, защото се страхува от Гешев.
Борислав Сарафов
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес