25 Ноември, 2024

Провокация срещу българите в Албания и първите реакции у нас

Провокация срещу българите в Албания и първите реакции у нас

Слабо известното Македонско дружество "Илинден" изрази позиция, че в страната не живеят българи

В навечерието на преброяването на населението в Албания слабо известното Македонско дружество "Илинден" изрази позиция, че в страната не живеят българи и не съществува българско малцинство.

Първи реагираха от Дружеството за българско-албанско приятелство. Те изразиха своето недоумение и разочарование от позицията на въпросното движение. Те я определиха като агресивна, обидна и противоречаща на историческите извори, доказващи наличието на българи в Албания от векове, така и демократичното право на самоопределение.

„Български организации и дружества съществуват и развиват от години активна културно-образователна дейност в Голо бърдо, Гора, Преспа, Връбник, Бобощица, Тирана, Елбасам, Кукъс и Берат. Освен за запазване на своя български език, български традиции и народни обичаи, нашите организации работят също така активно и с албанските държавни институции, и с Комитета на малцинствата. Не на последно място, нашите дружества са и мост в развиването на приятелски двустранни отношения между Албания и България“, добавиха от Дружеството за българско-албанско приятелство.

Като провокация и абсолютно нахалство определи позицията на Македонско дружество "Илинден" историкът проф. Пламен Павлов. По думите му тази позиция е провокация срещу България и срещу самото българско малцинство в Албания, както и срещу историческата истина. „Това е дълбоко нехуманно и дълбоко недемократично. Разбира се, абсолютно невярно исторически. Откакто съществува македонски въпрос, когато става дума за българи, за хората в Албания, които не са албанци, те са или гърци, или българи. Никога не се е говорило за македонци, освен във времето на Титова Югославия. Преди това никой не е говорил за македонци в Албания“, изтъкна още проф. Павлов пред Агенция "Фокус".

Още провокации спрямо българското малцинство в Албания прогнозира д-р Боби Бобев от Института по Балканистика при БАН и бивш посланик на България в Албания и Косово. Според него това ще бъде натиск с оглед предстоящото преброяване на населението там. "Първо искам да уточня, че това твърдение не е нещо ново. То съществува от много години. Аз съм се сблъсквал с него и в началото на 90-те години, когато бях заместник-председател на българо-албанското дружество за приятелство и след това като посланик на България в Албания в продължение на 8 години съм работил във връзка с тези дружества на българите. Ние винаги сме били съвършено ясни. Да, в Албания и аз съм съгласен с този факт, съществува едно раздвоение в това славяноговорящо население. То разбира се, по дълбоките си етнически корени е българско. С десетилетията и част от нагласите може би са се променили. Ние не сме оспорвали правото на част от това население да се заявява като македонско и да твърди, че е македонско. За Бога нека никой не пречи на тези, които се чувстват етнически българи по произход да отстояват тази своя позиция. Това е отдавнашна наша теза“, подчерта Бобев.
Сподели:

Вучич: Вече не седя на два стола, в Сребреница имаше клане, но не е геноцид

Великосръбската идеология е много измислена история за всички онези хора, които искат да навредят на Сърбия и сръбските национални интереси

Отстранен е командирът на Южния военен окръг (ЮВО), руското МО прикрива причината

"Вагнер" отново набира войници за фронта в Украйна, пише в актуален доклад на Института за изследване на войната

Майк Уолц призова за "прекратяване на ескалацията" в Украйна

Коментарите идват в момент, когато отиващият си президент Джо Байдън търси начини да подкрепи Украйна преди встъпването в длъжност на Тръмп