7 Януари, 2026

Агресорът Путин се оплаква от Украйна пред ОНД: Превърната е в полигон за военни биологични експерименти

Агресорът Путин се оплаква от Украйна пред ОНД: Превърната е в полигон за военни биологични експерименти

Владимир Путин

"Територията на Украйна е превърната в "полигон за военни биологични експерименти", заяви днес руският президент Владимир Путин. По време на среща с ръководителите на службите за сигурност на страните от Общността на независимите държави (ОНД), която се проведе чрез видеоконферентна връзка, Путин заяви, че Украйна е превърната в "инструмент на политиката на САЩ", използван в опит да се запази глобалното господство. "Светът се превръща в многополюсен, но "някои участници" се опитват да запазят хегемонията си на всяка цена, прилагайки широк спектър от мерки - от нарушаване на правните механизми за стратегическа стабилност до въвеждане срещу опонентите на незаконни едностранни санкции и дори "директен саботаж", каза той.

"Имам предвид организирането на взривове по международните газопроводи на "Северен поток". "Става дума за разрушаване на паневропейската енергийна инфраструктура. И това се прави въпреки факта, че подобни, ако мога така да се изразя, методи, разбира се, нанасят огромни щети на европейската икономика, значително влошават условията на живот на милиони хора. И всъщност се мълчи за това кой го е направил, кой е заинтересован от това", подчерта той.

Путин каза още, че "някои държави" отдавна използват шантаж, натиск и сплашване в пространството на ОНД и същите тези държави не спират усилията си да организират цветни революции и да използват междуетническите противоречия за разпалване на въоръжени конфликти, като пряко заплашват всички членове на ОНД.

"Това, което те се опитват да постигнат - тези, които го правят - виждаме по примера с Украйна, се превърна в инструмент на американската външна политика.

"Страната всъщност е загубила суверенитета си и е пряко контролирана от САЩ, които я използват като таран срещу Русия, срещу нашата Съюзна държава с Република Беларус, както и срещу ОДКБ (Организацията на договора за колективна сигурност) и ОНД като цяло. "Украинската територия е превърната в полигон за военно-биологични експерименти, а сега помпат оръжия, включително тежки, като не обръщат внимание на изявленията на киевския режим за желанието да се сдобие с ядрено оръжие, въпреки че това беше казано публично от киевските власти", каза той и добави, че неотдавнашните съобщения за плановете на Украйна да използва "мръсна бомба" също предизвикват безпокойство.

Друга заплаха е черният пазар на оръжия в Украйна, каза Путин, като отбеляза, че в контрабандата им участват международни престъпни групи.

"Не става въпрос само за малки оръжия. Все още съществуват рискове в ръцете на престъпниците да попаднат по-мощни средства за унищожение, включително преносими зенитно-ракетни системи, високоточни оръжия", предупреди той.

Междувременно заплахата от терористични групировки, включително ДАЕШ/ИДИЛ и Ал Кайда, остава висока, а концентрацията на бойни групировки в Афганистан в близост до границите на ОНД носи потенциален риск от инвазия в този регион, подчерта той.

Путин изтъкна, че страните от ОНД никога не са се сблъсквали с подобни предизвикателства и в момента общата им задача е да защитят хората, да укрепят стабилността в пространството на ОНД и да продължат да развиват интеграцията и сътрудничеството.

"Днес е важно да мобилизирате всички сили и средства, които са ви поверени, за да решите тези задачи", каза той.

Путин заяви, че съвместното противодействие на опитите за намеса във вътрешните работи на държавите от ОНД е "приоритет".

"За да направим това - да противодействаме на това, е необходимо по-активно да разкрием и да спрем работата на чуждестранните специални служби, насочена към дестабилизиране на всяка отделна държава - член на ОНД", каза той.

Путин призова също ръководителите на службите за сигурност да засилят мерките за сигурност, като се позова на взрива на моста, свързващ Русия и Крим, и покушението срещу руската атомна електроцентрала "Курск".

"Такива задачи като борбата с киберпрестъпността, трафикът на наркотици, ликвидирането на трансграничните престъпни общности и, разбира се, развитието на сътрудничеството в областта на защитата на държавните граници остават актуални", каза той.

Путин призова членовете на ОНД да засилят борбата с тероризма и да увеличат обмена на разузнавателни данни, като отбеляза, че сътрудничеството в областта на сигурността между страните от ОНД ще послужи на общата кауза за укрепване на сигурността и ще повиши ефективността на съвместните действия на специалните служби за неутрализиране на общите заплахи. /БГНЕС, Анадолска агенция
Сподели:

Коментари (0)

Зетят на Тръмп: Гаранциите за Украйна не са постигане на мир

Зетят на Тръмп: Гаранциите за Украйна не са постигане на мир

„Ако Украйна ще постигне окончателно споразумение, тя трябва да знае, че след това ще бъде в безопасност, че разполага със силен възпиращ потенциал и с реални защитни механизми, които да гарантират, че подобно нещо няма да се повтори“, подчерта Джаред Къшнър

Гаранциите за Украйна: 800-хилядна украинска армия,  мироопазваща сила и  мониторинг  от САЩ

Гаранциите за Украйна: 800-хилядна украинска армия, мироопазваща сила и мониторинг от САЩ

Володимир Зеленски определи Парижката декларация като „много конкретно споразумение“, което показва реалната готовност на коалицията и европейските държави да работят за ми

Гренландия и Дания поискаха спешна среща с Марко Рубио

Гренландия и Дания поискаха спешна среща с Марко Рубио

„Целта на срещата е да бъдат обсъдени сериозните изявления, направени от Съединените щати по отношение на Гренландия“, написа във Facebook външният министър на автономната датска територия Вивиан Моцфелдт