България има шанс да влезе в еврозоната през 2025 година, може и да не е в началото на годината. През юли ще изпълним и критерия от Маастрихт за инфлацията. Това прогнозира икономистът Румен Гълъбинов в интервю пред БНР.
"Мисията "Еврозона" е възможна, спори се само за времето. Ползвайки опита на Хърватия, можем да подобрим нашето представяне, макроикономически сме добре, остава да работим за инфлацията. Към април, на годишна база, данните показват, че е малко дори под средната за еврозоната. Това ни дава основание да смятаме, че когато се изчисли инфлацията към средата на юли, да се вземе и от юни, ще се приближим до маастрихтския критерий." - обясни Гълъбинов.
Той коментира, че "имаме все още възможността да поискаме, ако сегашни конвергентен доклад не отразява инфлацията и през юни, допълнителен, извънреден конвергентен доклад", който да е само за инфлацията за следващите 3 месеца, след април т. г.
"Тогава през октомври ще знаем дали изпълняваме всички критерии, включително и за инфлацията. И можем да спазим датата 2025 г., може да не е в началото на годината, а като крайна дата да остане 2026 г." - прогнозира икономистът.
Той е категоричен, че "политическата воля трябва да е налице. Който и да спечели изборите, повечето от политиците да имат политическа воля за влизане в еврозоната и довършване на влизането в Шенген".
Според Гълъбинов "ние имаме значително улеснение от валутния борд по всички макроикономически критерии".
"Заради валутния борд ще отговаряме и за бюджетния дефицит да е под 3%, отличници сме в критерия за дълг към БВП. За тази и следващата година ще остане под 25%, критерият е 60%. С валутния борд имаме фиксиран курс, не се променя и сме улеснени." - коментира той.
Експертът даде за пример Хърватия, където е вдигната минималната работна заплата преди да им потвърдят за влизането в еврозоната, а след влизането в нея е последвало ново повишаване - през тази година. В момента там минималната заплата е 840 евро.
"За разликата от нас, в Хърватия 6 месеца преди да им потвърдят са приели цялата си законодателна рамка, а ние имаме да приемаме Закона за еврото. Надявам се, че това ще е от първите неща, което ще се гласува в новото НС." - каза още Гълъбинов.
Според него България много скоро няма да има проблеми с макроикономическите критерии, защото БНБ е готова и работи усилено за влизане в еврозоната, банковата система и небанковата система са готови.
"Трябва да има и силна политическа воля на изпълнителната и законодателната власт и информационната кампания за еврото, която ще започне след месец, трябва да продължи и след влизане в еврозоната", категоричен е Румен Гълъбинов.
Още от Икономика
Биткойнът е на път да достигне равнище от 100 хиляди долара
Тази нощ криптовалутата се търгуваше за над 97 хиляди долара,
Morgan Stanley: Митата на Тръмп ще попречат на икономическия растеж на САЩ
"Много ясно е, че митата повишават инфлацията"
520 тона евробанкноти ще са в обращение в България след влизането в еврозоната
Количеството евромонети ще тежи 3600 тона