Работодатели се възползват от пропуски в законите, за да не плащат заплати. Това е установила временната парламентарна комисия, която трябваше да проучи случаите на неплатени възнаграждения, съобщава БНР.
В промени в Кодекса на труда и други закони ще се предостави допълнителна защита за правата на служителите и работниците в случите, когато работодателите не им изплащат трудовите възнаграждения и обезщетенията. Ще бъдат засилени и контролните функции на Главната инспекция по труда. В проекта се предлага също работодатели, които дължат на подчинените си заплати и обезщетения, да не могат да участват в процедури по обществени поръчки като изпълнители и подизпълнители.
Най-големият брой предприятия със забавени трудови възнаграждения са в областта на търговията. Там неизплатените заплати за периода 2012-2016 г. са почти 3,5 млрд. лв.
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."