Асоциацията на организациите на българските работодатели изпрати писмо до председателя на Народното събрание Цвета Караянчева заради приетия на 18 юли 2018 година Закон за изменение и допълнение на Закона за приватизация и следприватизационен контрол, внесен от група народни представители.
„В предходните и заключителни разпоредби на закона се правят незначителни като обем, но важни и изключително навременни изменения и допълнения на Закона за енергетиката. С тях, предвид новите правила за търговия на свободния пазар на електроенергия, се предотвратява вероятното преустановяване на дейност на значителен брой търговци на електроенергия и оттам – опасността от картелиране (вместо допълнително либерализиране) на пазара. От решаващо значение е поправките да влязат в сила преди лятната ваканция на парламента.
Със същия закон е внесена поправка на ЗПСПК, с която се предвижда специфичните задължения при приватизация да не могат да бъдат вменявани на купувача за повече от 5 години, като изрично се изключват от това ограничение задълженията за запазване предмета на дейност, седалището, инвестициите и трудовата заетост. Именно тази поправка предизвиква значителен обществен интерес“, се казва още в писмото на АОБР.
Затова АОБР призовава институциите, когато планират своите действия и взимат съответните решения във връзка с влизането в сила на въпросния закон, да се съобразяват с необходимостта поправките в закона за енергетиката да влязат в сила час по-скоро „Противното би изложило на сериозен риск повечето търговци на електроенергия за прекратяване на дейността им с всички вредни последици от това за пазара на електроенергия, на който се търгува 70% от потребяваната електроенергия у нас“, казват още от Асоциацията.
С поправките се предотвратява вероятното преустановяване на дейност на значителен брой търговци на електроенергия, се казва в декларация до Цвета Караянчева
Фактор Фактор
Още от Бизнес
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа
Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни