2 Април, 2026

Радев: Разширяването на ЕС трябва да бъде необратим процес

Радев: Разширяването на ЕС трябва да бъде необратим процес

снимка: пресцентър на МС

Това обяви българският президент по време на срещата с европейските лидери Силва и Вархели

Разширяването на Европейския съюз трябва да е основано на постигането на устойчиви резултати в изграждането на добросъседски отношения на Балканите и това следва да е необратим процес във времето. Това заяви държавният глава Румен Радев, който днес се срещна на „Дондуков“ 2 с министъра на външните работи на Португалската република Аугущо Антуш Силва и европейския комисар по съседство и разширяване Оливер Вархели. В срещата участва и министърът на външните работи Светлан Стоев.

Възможните подходи за ускоряване на процеса на европейска интеграция на страните от Западните Балкани бяха във фокуса на разговора.

Румен Радев подчерта забележителния прогрес в европейския дневен ред, постигнат в рамките на португалското председателство на Съвета на ЕС, и открои усилията на европейските институции за още по-тясното приобщаване на Западните Балкани към Обединена Европа.  България е отговорен член на ЕС и ще продължи да подпомага кандидатите за присъединяване към Съюза да изпълнят Копенхагенските критерии за членство и да утвърждават принципите на добросъседство и спазването на човешките права, които са в сърцевината на европейското сътрудничество, посочи президентът.

„За България европейската перспектива на Западните Балкани и разширяването на ЕС са безспорен приоритет“, подчерта още държавният глава и добави, че за постигането на ефективни резултати за страните, кандидатстващи за членство в ЕС, най-важен е  прекият и открит диалог. “Затова ние искаме да видим не декларации, а ясни гаранции за нашата национална сигурност и за нашите национални интереси”, посочи още Румен Радев.

На срещата бяха подчертани и отличните двустранни отношения между България и Португалия, израз на които е и предстоящото посещение на президента на Португалската република Марсело Ребело де Соуза през месец юни у нас.
Сподели:

Коментари (0)

Полицай спаси двегодишно момченце, увиснало от балкон: Казвах му, че ще му купя шоколад - само да не се пуска

Полицай спаси двегодишно момченце, увиснало от балкон: Казвах му, че ще му купя шоколад - само да не се пуска

В апартамента е имало и бебе на годинка в количка, двете деца са били сами

МС публикува пълния текст на споразумението с Украйна

МС публикува пълния текст на споразумението с Украйна

Документът не попада в приложното поле на Закона за международните договори на Република България, като не съдържа правнообвързващи ангажименти, а възможности за допълнително развитие на съвместни отбранителни способности

Заседанието на НС приключи без гласуване по искането на "Възраждане" за отмяна на споразумението с Украйна

Заседанието на НС приключи без гласуване по искането на "Възраждане" за отмяна на споразумението с Украйна

Извънредното заседание беше закрито поради липса на кворум - след две преброявания на депутатите