27 Ноември, 2024

Радев се оплака, че няма възможности за избор на нов служебен премиер

Радев се оплака, че няма възможности за избор на нов служебен премиер

Румен Радев

Конституционните промени водят до „катастрофални резултати“

Президентът Румен Радев заяви, че няма възможности за избор на нов служебен премиер.

"Домовата книга става все по-къса, все повече хора отпадат от нея. В момента, в който бяха обявени тези промени, някои хора като заместника на обмудсмана си подадоха оставката, други заявиха публично пред вас, че не могат да се нагърбят с тази отговорност и това е един от огромните проблеми на тези промени, защото това е сериозна длъжност, това е министър-председател на републиката.“ – коментира Радев, цитиран от БНТ.

„Вече ясно заявих и при назначението на предишното правителство, че някои от министрите, ако аз ги назначавам, не биха били министри. Също така бих подходил по друг начин и към премиера. Но отговорност за тези назначения и промени вече имат тези хора, които промениха констиуцията, защото списъкът става все по-малък, възможностите на практика ги няма за избор. Ето това е огромният проблем - няма възможности за избор на министър-председател." – каза още той.

Според Румен Радев, последните промени в конституцията и последвалите решения на Конституционния съд водят до „катастрофални резултати“. Сред най-големите проблеми е, че възможностите за избор на служебен министър-председател се ограничават все повече.

Според него промените в конституцията изкривяват функциите на редица важни инстиуции като БНБ, Омбудсмана, Сметната палата, защото оттук нататък, когато се избират хора за тези позиции, ще се мисли и за презумпцията, че тези хора може да бъдат избрани за министър-председател.

"Като цяло - цялостната оценка за този експертимент с шестата поправка на констиуцията е, че не само не постигна съдебна реформа, но и съществено разклати конституционните устои на държавата.

Нямаме съдебна реформа, но в момента имаме управление без никаква политическа отговорност. Хора с двойно гражданство не могат да са министри, но могат да са депутати. Тоест, те могат да избират министри, да коват закони и да вземат важни решения за националната сигурност. Излиза, че едно обикновено Народно събрание не може да пипа правомощията на главния прокуроар, но има право съществено да ограничи правомощията на държавния грава и то тези правомощия, които пряко касаят държавното управление." -  заяви Радев.

Сподели:
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина

МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина

„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."

Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство

Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство

В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.

Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията

Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията

"Решението е автономно мое"