Премиерът на Испания Мариано Рахой обикновено не води кампании срещу ЕС, но той изгуби "Балканската война". Това пише испанският новинарски сайт El Confidencial, цитирана от B92.
В статия със заглавие "Рахой изгуби войната на Балканите" се посочва, че испанското правителство се опита да попречи Косово да бъде разглеждана като държава на предстоящата среща на върха ЕС-Западните Балкани в София. На фона на проблемите около каталунския казус, Рахой заяви още от самото начало пред колегите си, че няма да стои на една и съща маса с президента на Косово Хашим Тачи. Но опитите му се оказаха безполезни. Така Рахой не е успял да привлече на своя страна партньорите си от ЕС да се бойкотира част от срещата в България на 17 май, пише още изданието.
Косово, която е част от "западнобалканската шестица", в която влизат също Сърбия, Черна гора, Македония, Босна и Херцеговина и Албания, ще вземе участие в срещата. Но се очаква Рахой да не участва на разговорите.
Според El Confidencial испанският премиер ще пътува за България, но само ще участва на срещите с българските власти и на вечерята с европейските лидери ден преди срещата на върха, а след това ще се върне в Испания.
И докато официално потвърждение на Мадрид все още се чака, съобщението от Брюксел е, че Рахой няма да участва.
"Не се очаква", разкриха високопоставени европейски източници пред El Confidencial.
Испания не е единствената страна членка, която не е признала Косово. Гърция, Кипър, Румъния и Словакия също не са го направили по различни причини, но те ще участват на срещата.
"Много европейски партньори не са доволни от това решение, но те го приемат, защото разбират испанската ситуация и са солидарни", пише в статията.
Мариано Рахой
Гърция, Кипър, Румъния и Словакия също не са признали още Косово
Фактор Фактор
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.