Премиерът на Испания Мариано Рахой няма да присъства на срещата ЕС – Западни Балкани. Той пристига у нас тази вечер, но категорично отказва да седне на една маса с представители на Косово и ще си тръгне преди срещата на върха, съобщи испанската информационна агенция ЕФЕ..
По време на визитата си Рахой ще се срещне и разговаря с министър-председателя Бойко Борисов в резиденция „Бояна”. Двамата ще обсъдят отношенията между България и Испания, както и редица други въпроси от европейския дневен ред, в това число предстоящия Европейски съвет в Брюксел, който ще се проведе в края на юни. Очаква се испанският премиер лично да информира Борисов за това, че няма да участва на срещата на върха ЕС-Западни Балкани.
Утре Мариано Рахой ще се включи в срещата на лидерите на Европейската народна партия, част от която е неговата Народна партия. Очаква се той да присъства и на вечерята на европейските лидери.
Още на 23 април Рахой заяви, че планира да наложи вето върху черновата на съвместна декларация, която ще бъде публикувана по време на срещата на върха ЕС - Западните Балкани. Причината е, че Мадрид не иска името и подписът на премиера Мариано Рахой да бъдат "в същия документ, на същото ниво" с тези на косовския лидер Хашим Тачи. По-късно стана ясно, че няма да има вето, при положение, че на декларацията се подпишат само страните членки на ЕС, без държавите от Западните Балкани.
Испания никога не е признавала и не смята да признава независимостта на Косово, заяви говорителят на правителството Иниго Мендес де Виго след последното заседание на Министерския съвет. Тя е сред петте държави членки на ЕС, които не признават Косово за независима държава, заедно с Гърция, Кипър, Румъния и Словакия. За Испания темата е особено чувствителна след референдума за независимост на Каталуня.
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.