МВнР на България трябвало да се обърне към министерството на информацията на РСМ
Днес граничната полиция на Северна Македония не допусна на територията на страната и върна обратно екип на агенция БГНЕС.
След многократно отиване и връщане до сградата на ГКПП „Делчево“ /Станке Лисичково от българска страна, дежурният полицай отказа да допусне влизането на екипа с мотива, че нямал "разрешение от министерството на информацията в Скопие“. Същият екип - Антон Станков и Велислав Илиев - от началото на годината е посещавал многократно РСМ, без да има специални акредитации или друг вид разрешения от министерството на информацията.
След продължителна „проверка“ смутените гранични полицаи на ГКПП „Делчево“ обясниха, че „първо трябва да отправи искане до министерството на външните работи на България, което след преценка, трябва да се обърне към македонското министерство на информацията, което след това да реши дали да ни даде акредитация“.
На европейския континент подобни практики за възпрепятстване на работата на журналистите съществуват само на територията на Беларус.
Това не е първият подобен инцидент за недопускане на български журналисти в РСМ. Тази практика бе въведена първо по времето на Бранко Цървенковски, но рязко ескалира по време на предишното управление, при което десетки български журналисти не бяха допуснати да отразят годишнината от раждането на Гоце Делчев. Тогава мотивът беше „спиране на тока“, но на другия ден вътрешният министър Оливер Спасовски награди полицаите за "отлично свършена работа". /БГНЕС
Още от Свят
Русия отхвърли предложението на Турция за примирие в Черно море
Говорителката на руското външно министерство Мария Захарова заяви, че Москва не вижда смисъл да се връща към схемата на т.нар. Черноморска инициатива от 2022–2023 г.
Москва поиска от САЩ обяснения за украинските удари, обеща да унищожи "всичко, което идва от Запада"
Според Лавров Русия смята, че САЩ участват активно в украинските удари по цели на руска територия и Москва вече е поставила този въпрос пред Вашингтон
Иран: Петролно замърсяване край остров Кешм е резултат от чуждестранната военна агресия
Гарибабади заяви, че подобни екологични щети по иранското крайбрежие на Персийския залив подчертават необходимостта Иран, като крайбрежна държава, да определи и приложи механизъм за управление на Ормузкия проток