Само три дни след като връчи акредитивните си писма на президента Румен Радев новият посланик на Руската федерация Елеонора Митрофанова бе полята със студен душ. Добре дошла, посланик Митрофанова в света на мръсните шпионски игрички, с които вашият режим не е спирал. Новината за арестуването на цяла група настоящи и бивши военни, уличени в шпионаж в ползва на Русия, дава лош старт на пребиваването на новия човек на Путин в София. Митрофанова наследява на дипломатическия пост злополучния Анатолий Макаров, в края на чийто мандат бе принуден неколкократно да инкасира черти точки на дипломатическата маса, коментира сайтът desebg.com.
Това стана, след като българските власти изгониха цяла серия руски кадрови разузнавачи, разкрити, че се опитват по доста непредпазлив начин да събират секретна информация под прикритието си на дипломати от Руската федерация. Извършвалите шпионаж в полза на Кремъл група лица, разкрита от българската правозащитна система, са „наследството“ на Макаров, което той оставя на Митрофанова, тъй като групата е била активна по време на бившия вече посланик.
Не е изненада, че главната фигура в групата, е бивш началник от военното разузнаване. Както прокуратурата уточни, че го е нарекла „Резидента“, той действително е изпълнявал функциите на резидент – лице, което е натоварено с вербуването на агенти и работата с тях в група. Също така не е никаква изненада, че „Резидентът“ е завършил школа в съветското ГРУ преди разпада на тоталитарната комунистическа система в Източна Европа през 1989 г. и без съмнение е с необходимата идеологическа и оперативна закалка от времето, когато Разузнавателното управление на Генералния щаб на Българската народна армия (военното разузнаване при социализма в НРБ, б.а.) е изцяло идеологически, оперативно и технически подчинено на съветското военно разузнаване – ГРУ.
Кадрите на РУ-ГЩ са също толкова зависими от по-големия си съветски „брат“, както кадрите на Държавна сигурност от КГБ. Този последен случай недвусмислено потвърждава необходимостта от проверките за надеждност, които правоохранителната система трябва да извършва на лица, които трябва ад имат достъп до класифицирана информация, включително и по показателя дали са били сътрудници на тоталитарните комунистически служби – РУ-ГЩ на БНА и на ДС. Защото разкритата група шпиони е има достъп именно да такава класифицирана информация и то не само на България, но и на НАТО и Европейския съюз. Големият проблем на съдебната система в България е какво става с делата за шпионаж. Разкриването и арестуване на нагли шпиони, действали в полза на Кремъл е едно, а доказването на това тежко престъпление в съда – съвсем друго. Пример е делото, заведено от прокуратурата срещу Николай Малинов, бивш депутат от БСП и председател на движение „Рософили“, което вече се точи втора година. Само адекватно и бързо правосъдие би охладило огромната разузнавателна дейност, която Русия извършва през последните години на територията на България.
Румен Радев и Елеонора Митрофанова
Още от България
България трябва да има редовно правителство, но то не може да бъде функция на корупционни практики
Пеевски е притиснал ГЕРБ в ъгъла, но имат шанс да проявят достойнство, да се освободят от "голямото момче"
Росен Желязков: Ако не постигнем съгласие по формулата за мнозинство - отиваме на избори
ще влезем в разговори с ПП-ДБ с: Борисов – премиер, Атанасов – председател на парламента, мнозинство в 51-ото НС с ясна политическа цел
Слънчев и малко по-топъл вторник
Минималните температури ще бъдат между минус 4° и 1°, в София - около минус 2°