17 Февруари, 2025

Реформите на ЕС: На гражданите ще им бъде разрешено да имат повече от един електромер

Реформите на ЕС: На гражданите ще им бъде разрешено да имат повече от един електромер

Плановете предвиждат намаляване на зависимостта на сметките за електроенергия от разходите за изкопаеми горива

ЕС представи планове за намаляване на зависимостта на сметките за електроенергия от разходите за изкопаеми горива, за да се ограничат рисковете от скокове на цените, подобни на тези след нахлуването на Русия в Украйна, предаде АФП.

Брюксел работи по реформирането на своя пазар на електроенергия, след като войната на Москва доведе до скок на цените за отделните потребители и предприятията миналата година.

Цените на едро на енергията в Европа се определят в зависимост от разходите на най-скъпите източници, обикновено газови централи, тези, които са достатъчно гъвкави, за да покриват скокове в търсенето.

Цените на газа скочиха след като руският президент Владимир Путин изпрати войските си, като повлякоха със себе си и разходите за електроенергия в ЕС и накараха правителствата да се борят да компенсират за потребителите.

"В продължение на повече от две десетилетия структурата на пазара на електроенергия служи на европейските компании и потребители, като им позволява да се възползват от предимствата на единния пазар", заяви европейският комисар по енергетиката Кадри Симсон.

"Кризата, предизвикана от руското нападение срещу Украйна, обаче разкри редица недостатъци на настоящата система, които трябваха да бъдат отстранени."

Някои държави, сред които Франция и Испания, призоваха за цялостно преразглеждане на системата и за пълно отделяне на цената на електроенергията от тази на газа.

Мерките, предложени от изпълнителния орган на ЕС, чиито детайли сега трябва да бъдат договорени между Европейския парламент и държавите членки, обаче не отговарят на тези искания.

Вместо да се постигне пълно откъсване, те целят да намалят въздействието на променливите цени на изкопаемите горива, като стимулират сключването на дългосрочни договори за възобновяема енергия.

За гражданите реформите ще въведат нови права за сключване на дългосрочни договори с фиксирани цени от доставчика на енергия, като по този начин ще се намали излагането им на риск от рязко повишаване на цените.

Освен това ще им бъде разрешено да имат повече от един електромер и различни договори, за да обслужват по-икономично различните си нужди - от зареждане на автомобил до използване на термопомпи.

ЕС се стреми да насърчи използването на т.нар. споразумения за закупуване на енергия, които позволяват на дружествата да се възползват по-лесно от по-стабилните цени на енергията от неизкопаеми източници.

На производителите на електроенергия ще бъде предложена сигурност чрез по-широкото използване на държавни договори, които ще им позволят да връщат приходи при скок на цените и да получават компенсации при тяхното понижение.

Брюксел се надява, че тези стъпки ще насърчат инвестициите в енергия от неизкопаеми горива, тъй като ЕС се стреми да постигне целите си в областта на климата за постигане на нулеви нетни емисии и поддържане на ниски цени на електроенергията.

Блокът твърди, че трябва да утрои темповете на изграждане на нова инфраструктура за възобновяема енергия, ако иска да постигне екологичните си цели.
Сподели:
Отвъд Биткойн: Блокчейн – технологията, за която не знаехте, че ви е нужна, много повече от криптовалути

Отвъд Биткойн: Блокчейн – технологията, за която не знаехте, че ви е нужна, много повече от криптовалути

УНСС обяви започването на първата магистърска програма по криптоикономика от 2025 г. и автентичността на дипломите там също ще бъдат гарантирани чрез блокчейн технологии

Руската централна банка предупреждава за стремглава инфлация

Руската централна банка предупреждава за стремглава инфлация

Сега се очаква цените да се повишат със 7-8% през 2025 г., което коригира по-ранната прогноза за 2025 г., която беше между 4,5 и 5%

КЗК започна мащабно проучване на цените на храните в магазините

КЗК започна мащабно проучване на цените на храните в магазините

Във фокуса на наблюдението на Комисията за защита на конкуренцията са основни хранителни стоки, като яйца, мляко и млечни продукти, месо, брашно, хляб, олио и др.