Инес Пол, Дойче веле
На пръв поглед всичко прилича на класическите борби за власт, които светът познава включително и от редица популярни сериали за американската политика. В САЩ открай време функционира двупартийна система, в която се смята за лош стил, ако една партия действително с всички средства се опитва да спъва правителствената работа на другата, за да може на следващите избори да спечели мнозинство поне в една от камарите на парламента. Въпреки това тази тактика се използва, включително и от Демократическата партия в миналото – нека не го забравяме.
В момента обаче в САЩ се случва нещо по-различно, което има принципен, едва ли не съдбовен характер. След четиригодишното управление на Доналд Тръмп, който взе цялата Републиканска партия като заложник на своята лъжовна политическа постройка, сега сякаш на карта е поставена – ни повече, ни по-малко – самата политическа система на САЩ.
Целта: чернокожите да не влияят на изборните резултати
Демокрацията се отличава с това, че всички гражданки и граждани имат право да гласуват свободно и тайно. Че имат еднакви права, независимо от произхода си, от своята сексуална ориентация, религия, възраст или от доходите си. А в момента се посяга тъкмо върху това фундаментално право. Вече в 14 щата тамошните местни власти, доминирани от Републиканската партия, промениха избирателните закони. Такива промени предстоят и другаде. Целта е една: да се сведе до минимум влиянието на чернокожите и на други малцинства върху изборните резултати, което би осигурило и занапред властта на републиканците. В една страна, където бялото население само след няколко години вече няма да бъде мнозинство, Републиканската партия се опитва тъкмо по този начин да подсигури бъдещето си.
В рамките на тези промени се прекрояват избирателни райони, въвежда се задължение за легитимация, старите вписвания се обявяват за невалидни, а гласуването по пощата или се отменя, или много се затруднява. В Тексас дори смятат да отменят възможността да се гласува в неделя сутрин. А много чернокожи гласуват именно в неделя сутрин, когато отиват на черковна служба.
Най-опасни са онези промени, които позволяват на председателите на избирателни комисии по-лесно да обявяват избора за невалиден. А е добре известно, че според мнозина републиканци президентските избори миналата година всъщност са били спечелени от Доналд Тръмп – макар за това да няма никакви доказателства. Напротив, повторното преброяване на много места потвърди резултатите.
Демокрацията е заложена на карта
Тъмни облаци се събират на хоризонта и никой не знае какво ще последва. Не само на предстоящите междинни избори през 2022 година, но и на следващите президентски през 2024. Нека да си припомним, че на 6 януари привържениците на Доналд Тръмп атакуваха Капитолийския хълм, за да предотвратят последната фаза от президентските избори: вота, с който двете камари на Конгреса потвърждават избора, направен от електорите. Опитът да се ликвидират законните резултати от едни честни избори показва, че това всъщност е възможно. Тъкмо по тази причина демократичните сили в САЩ са едва ли не в паника, защото добре осъзнават какво е поставено на карта.
Демокрациите по цял свят трябва много внимателно да огледат положението в САЩ и на всяка цена да си извлекат необходимите поуки:
2. Никой няма отговор на големия въпрос: Как можем да спукаме затворените информационни балони в социалните мрежи, където пребивават толкова много хора? Тъкмо САЩ са потресаващ пример за това колко бързо фактите могат да бъдат подменени с лъжи, когато тези лъжи са в хармония със собствения светоглед.
3. За да заслужат доверие, политиците на първо място трябва да уважават избирателите. Появата на Доналд Тръмп беше възможна включително и в резултат от арогантността на либералните политически елити, които просто пренебрегнаха тревогите и грижите на много обикновени американци.
4. Една демокрация може да оцелее единствено, ако поддържа независими, критични и диалогични медии, които са в състояние да достигнат до широки кръгове от обществото.
5. А най-важното нещо е образованието на младите хора, които трябва да придобият медийна грамотност и да усетят насладата от това да мислят със собствените си глави. Всичко започва в училище. Но тъкмо тук може и да свърши…
Още от Свят
Сиярто в Истанбул: Унгария няма да остане без газ благодарение на Турски поток
Споразумението за транзит на природен газ през Украйна изтича през следващата година
СДСМ избра ново ръководство, има нов зам.-председател - Фани Пановска
"Поражението на изборите не е краят, а ново начало за партията"
Вотът в Румъния: Балотаж между Чолаку и Ласкони за президентския пост
Социалдемократът Марчел Чолаку е с 25%, дясната Елена Ласкони - с 18%