24 Ноември, 2024

Роб Бауер: Актът НАТО-Русия от 1997 г. не е пречка Алиансът да разполага войски в Източна Европа

Роб Бауер: Актът НАТО-Русия от 1997 г. не е пречка Алиансът да разполага войски в Източна Европа

Адмирал Роб Бауер

Бауер е опитвал да се свърже с началника на руския Генералния щаб Валерий Герасимов, но той не се е отзовал

Учредителният акт НАТО-Русия от 1997 г. няма да възпре алианса да разшири военното си присъствие в Източна Европа. Това заяви председателят на Военния комитет на НАТО Роб Бауер, цитиран от британския вестник "Файненшъл таймс".

"Актът НАТО-Русия все още съществува. Съдържанието му обаче няма да ни възпре да изпълним плановете си", заяви високопоставеният военен. „В момента общият консенсус на политическо ниво е да не убиваме споразумението, но това няма да ни спре да предприемем необходимите действия от наша страна."

Бауер заяви също, че през последните няколко месеца се е опитвал да се свърже с началника на Генералния щаб на руските въоръжени сили Валерий Герасимов, но не е успял.

В подписания през 1997 г. Учредителен акт НАТО-Русия се посочва, наред с другото, че Русия и НАТО повече няма да се разглеждат като противници и ще се въздържат от разполагане на значителни военни сили близо до границите си.

През декември 2021 г. Русия изпрати на САЩ и НАТО предложения за гаранции за сигурност, които включваха искания за правно позоваване на отказа на алианса да се разширява на изток и за връщане на военната му инфраструктура в границите от 1997 г. В края на януари Вашингтон и Брюксел връчиха на Москва писмените си отговори, от които става ясно, че Западът няма да направи направил никакви принципни отстъпки пред Русия. /БГНЕС

Сподели:

Румъния избира президент

Кандидатите за президентския пост са 13

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.