Председателката на Европейския парламент Роберта Мецола обеща днес да наложи нови правила за борба с корупцията, след като членове на ЕП бяха въвлечени в скандал за подкупи, свързан с Катар и Мароко.
Мецола откри пленарната сесия на парламента в Страсбург, докато белгийските следователи продължават да разследват предполагаеми парични подкупи на депутати.
Тя обеща да осигури повече прозрачност и отчетност - с "подход в първа стъпка", който ще включва по-засилен контрол върху "представляващите трети държави и техните интереси".
Нейното настояване, че "това е началото, а не краят", последва критиките на много членове на ЕП и наблюдатели, че предприетите от нея мерки не отиват достатъчно далеч, за да се възстанови общественото доверие в институцията.
Парламентът е разтърсен от скандала, който избухна преди месец с ареста на един от 14-те заместник-председатели на Мецола, след като белгийската полиция нахлу в домовете и офисите на няколко настоящи и бивши евродепутати, парламентарни сътрудници и ръководители на неправителствени организации, които работят с депутати. Претърсванията бяха разпоредени като част от разследването на белгийската прокуратура за подкупи в Европейския парламент в полза на Катар и Мароко. При полицейските обиски са открити 1,5 млн. евро в брой.
Катар отрича да има каквато и да е роля в каквито и да е нарушения по случая. Мароко заявява, че е обект на необосновани "медийни атаки" във връзка с обвиненията.
Един от заместник-председателите на Мецола, гръцкият евродепутат Ева Кайли, също заяви чрез адвоката си, че не знае нищо за парите в брой, намерени в дома ѝ. Тя остава в ареста заедно с трима други заподозрени: Франческо Джорджи, парламентарен сътрудник, бившият евродепутат Пиер Антонио Панцери и Николо Фига-Таламанка, ръководител на неправителствена организация, заподозряна в извършването на плащания към евродепутати. И тримата заподозрени мъже са италианци. Според съобщение на белгийска медия Джорджи е направил признание. Всички те са обвинени в Белгия в "престъпна организация, корупция и пране на пари". Гърция и Италия са започнали свои собствени разследвания.
Мерките на Мецола имат за цел да "повишат почтеността, независимостта и отчетността" в парламента.
Тя използва първата сесия на парламента през 2023 г. във френския град Страсбург, за да изброи предложените мерки, които включват повече проверки на това кой получава достъп до парламентарните помещения и забрана на дейностите на членовете на ЕП с държави извън ЕС, "които биха могли да създадат конфронтация" със служебните им задължения. Финансите на депутатите ще се декларират публично и ще има "повече обучения за подаване на сигнали за нередности", каза тя.
Мецола изрази надежда, че промените ще подчертаят "решаващата роля на членовете на ЕП в процеса на вземане на решения в Европа и нашата роля да направим живота на европейците малко по-сигурен, малко по-справедлив и малко по-равноправен".
Алберто Алемано, професор по право на ЕС във френското бизнес училище HEC, изрази скептицизъм, че "тези няколко правила" ще променят политическата култура на парламента.
"Очаквахме по-сериозна, по-структурна реакция", каза той пред АФП.
Някои евродепутати заявиха, че е назрял моментът за създаване на орган на ЕС, който да гарантира прозрачността във всички институции на Европейския съюз. Подобна идея е била предлагана от Европейската комисия в миналото, но така и не е била осъществена.
Съпредседателката на групата на левите в Европейския парламент Манон Обри заяви, че първоначалните обвинения, насочени към Катар, са "само върхът на айсберга", като се имат предвид по-късните обвинения за Мароко. Тя каза, че ако не се проведе незабавен дебат в пленарната сесия по скандала, това рискува да подкопае още повече доверието в парламента. /БГНЕС, АФП
Още от Свят
Екатерина Захариева: Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации
"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар
Християн Мицкоски: Хора от Средновековието ни спират за ЕС
Премиерът на Северна Македония заяви, че в откакто министрите му встъпиха в длъжност преди пет месеца, няма нито един корупционен скандал
Мексико: Ефектът от митата на Тръмп ще е загуба на 400 000 работни места в САЩ
Предложените тарифи ще засегнат особено силно най-големите фирми за износ в автомобилния сектор, а именно Ford, General Motors и Stellantis