Aнтикорупционният закон обединява няколко служби, които досега работеха хаотично. Това каза в предаването „Лице в лице” по bTV Роман Василев, бивш заместник-градски прокурор на София.
За да стане работещ законът, между първо и второ четене трябва да се погледне какво ще представляват материалите, постъпили в прокуратурата от съответния антикорупционен орган, посочи той.
„Въпросът е как ще бъдат свързани материалите, които постъпват, разследването и наблюдаващият прокурор. Когато се скъса връзката и едни материали, изпратени от комисията в прокуратурата, нямат тази стойност, прокурорът възлага нови експертизи, нови финансови и данъчни анализи”, поясни Роман Василев.
Не може да се коментира, че прокуратурата е най-слабото звено, каза Василев на въпрос защо няма нито едно осъден знаков политик.
По думите му отговорът на този въпрос се крие в три направления – законодателство, кадри и обучение и квалификация.
„В настоящия момент дотолкова е формализиран обвинителният акт, има обвинителни актове с по 15-20 000 страници”, посочи Роман Василев.
По отношение на кадрите според него трябва да се завиши критерият специално за дознателския апарат. „При магистратите има училище за магистрата и изисквания за стаж. Това трябва да се вкара в дознателския апарат”, отбеляза бившият зам.-градски прокурор.
По думите му обучението е необходимо, за да може експертите да се профилират.
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес