31 Юли, 2026

Плевнелиев: Радев абдикира доброволно от поста, за да се включи в битката за премиер

Снимка: БГНЕС

"Това е третата абдикация в историята на Третото българско царство, но абдикациите на Батенберг и Фердинанд бяха по съвсем различни."

"Доброволна абдикация" ще доведе до сериозно пренареждане на политическото пространство, заяви президент Росен Плевнелиев (2012 – 2017 г.) в интервю по БНТ на Ирина Цонева

Вие заговорихте за възможно бъдеще с ляв президент и ляв премиер. Как виждате излизането на Румен Радев на партийната сцена?

"Всеки президент остава в историята с не повече от едно изречение. Изречението за президента Радев ще бъде: "абдикира от поста". Той напуска президентската институция, за да се бори за властта и да стане министър-председател. За мен това е сериозно падение на българската демокрация – нещо, което досега нито един държавен глава не си е позволявал. Това е третата абдикация в историята на Третото българско царство, но абдикациите на Батенберг и Фердинанд бяха по съвсем различни, недоброволни причини. Тук говорим за първата доброволна абдикация на български президент – акт, който не помага на демокрацията ни по никакъв начин. Още от самото начало беше очевидно, че разбирането на Румен Радев не е да бъде обединител на нацията, а да се бори за власт."

Ще доведе ли това до пренареждане на избирателите?

"Категорично да. Надявам се българските граждани да гласуват мъдро и да си дадат сметка кой кой е. Каква алтернатива е президентът Радев, след като девет години е във властта, назначи седем служебни правителства и подписа договора "Боташ" по начина, по който го подписа – в последния момент?Очаквам пренареждане в политическото пространство и, дай Боже, повече демокрация, по-малко популизъм, повече коалиционна култура и ясни дългосрочни приоритети за България."

Възможна ли е бъдеща колаборация между ГЕРБ и партията на Румен Радев?

"Категорично не. Смятам, че ГЕРБ ще бъде в комфортната позиция да бъде единственият истински политически опонент на Румен Радев. Големият ми страх е друг – че през 2026 г. може да станем свидетели на едно от най-големите предателства в българската политика. Това би било решение на ПП-ДБ, които се самоопределят като проевропейски и продемократичен блок, да си сътрудничат с президента Радев – същия човек, който ги нарече "шарлатани". Ако това не е така, очаквам ясно и категорично опровержение от лидерите им. Да излязат и да кажат: „Никога и по никакъв начин няма да си сътрудничим с президента Радев. ДБ го заявяват ясно, ПП обаче мълчат – същите, които бяха родени под крилото на президента Радев, които го подкрепиха при преизбирането му, а след това бяха наречени "шарлатани". Всички помним плакатите "Президентът Радев е президент на почтените". Историята се разви по съвсем различен начин."

Сподели:
Огнян Минчев: Да сезираме европейските институции - има сериозна заплаха за фалшифициране на предстоящите избори!

Огнян Минчев: Да сезираме европейските институции - има сериозна заплаха за фалшифициране на предстоящите избори!

"Напълно изведена извън механизмите на публичния контрол според промените е и ролята на МВР в цялостния изборен процес. Радев и неговата групировка планират пълна узурпация на властта в България" 

Демерджиев обвини прокуратурата в "директен отказ от справедливост"

Демерджиев обвини прокуратурата в "директен отказ от справедливост"

Без да посочва конкретни имена, вътрешният министър твърди, че МВР има данни, че председателят на местна партийна структура ръководи схема, с която ВиК-Бургас е ощетено с милиони евро

Военен самолет кацна на летището във Варна, МО не дава информация

Военен самолет кацна на летището във Варна, МО не дава информация

По външни белези летателният апарат наподобява въздушен танкер за дозареждане във въздуха

Коментари (0)