24 Ноември, 2024

Росен Йорданов: "Мутреси" гонят мутрите, Радев не е автономен играч

Росен Йорданов: "Мутреси" гонят мутрите, Радев не е автономен играч

Росен Йорданов, снимка: БГНЕС

"Политици, обвинени и донякъде уличени в незаконни подслушвания стават обвинители срещу т.нар. „модел на еднолично управление“. За „връщане към държавността и демокрацията“ се „воюва“ с методи, които удивително напомнят авторитарност и безпардонност, характерни за едни мрачни времена от най-новата ни история. Това казва в интервю за БГНЕС психологът Росен Йорданов, който коментира актуалната политическа ситуация и най-вече започналите рокади в институции и държавни учреждения, които служебният кабинет прави.

"Говори се за „възстановяване“ на правовата държава и справедливост, а се потъпкват принципи (като този за невинност преди присъда) и се хвърлят обвинения и закани в ефира без легитимни доказателства и съдебен процес. Настоящи министри, които в качеството си на „експерти“ едва ли не отричаха съществуването на Ковид-заразата в средата на миналата година, както и възможността за създаване на РНК-ваксини, сега са „одитори“ на хората от НОЩ. Апелира се за честни избори, а се въвеждат изборни практики, характерни за недемократични държави", скицира картината известният психолог.  

На въпрос какъв знак са бързите смени, извършени от служебното правителство и каква е целта на президента Радев с тези промени, Йорданов обяснява: "

Както много пъти съм казвал преди, отдавна не вярвам в автономията на мислите и действията на г-н Радев. В този смисъл не смятам, че той самостоятелно може да преследва някаква цел. Естествено видно е, че трябва да спечели втори мандат и това би било съвсем легитимна амбиция, ако можем да се доверим, че е негова. За мен всъщност по-притеснително е дали това е наистина автентична, субективна цел на Радев или на някой друг. Ако зад тази амбиция стои някой „демиург“, то тогава легитимността е под въпрос. Поводите за съмнения никак не са малко, като се започне от хората и мозъчните „тръстове“, които проектираха и подкрепяха неговата кандидатура в началото и се мине през оценка на почти всички негови публични позиции по време на мандата. Не бива да забравяме, че независимо от одобрението или неодобрението си към персоната на г-н Радев, на мнозина специалисти по конституционно право през повечето време им се налагаше да обясняват, обсъждат и анализират доколко действията му се вписват в границите на конституционните му правомощия. Разбира се едни го „оправдаваха“, други го „критикуваха“! Важното обаче е, че това беше основна тема, а това беше така, защото държавния глава с държанието и изявите си непрекъснато тестваше „еластичността“ тези граници и даваше поводи за тези коментари. Най-странното в цялата тази работа, е че коментирания непрекъснато по отношение на конституционосъобразността на своите действия президент беше главен „обвинител“ по отношение на законосъобразността в действията на бившия премиер Борисов! Пореден парадокс!"

Запитан какви опасности крие формирането на експертно правителство и кой би могъл да иска да се скрие под неговата маска, психологът заявява: 

"Ще го кажа кратко и ясно – когато се подбират служители за работа, работодателите се интересуват главно от две неща: дали кандидата притежава и в каква степен релевантни професионални качества, умения, квалификации и опит; второто, но не по-малко важно е какъв е като личност този човек, свестен ли е, почтен ли е, в какво вярва, какви ценности споделя и ще се впише ли в културния профил на организацията. В политиката съвсем не е достатъчно колко знаеш, къде си учил и т.н , от съществено значение е какъв е моралът ти, какви са ценностите и убежденията ти, какви личностни качества притежаваш като волева устойчивост, автономност, способност за носене на отговорност и т.н.

Е, при експертен кабинет второто е под сериозен въпрос! Ето вижте някои от служебните министри – авторитетни визитки, престижни университети и прочие, но какво знаем за техните политически, ценностни и обществени възгледи и разбирания. Чия воля и насоки следват, кому са лоялни? Точно това е причината демократичното устройство на държавата да включва партийна система, защото партиите са изразители точно на това – колективни идеи, ценности, нравственост, концепции, които получават или не обществено доверие на избори! Държавата не е фирма! Дали някой не се опитва да направи точно това – ще видим!"

Сподели:

Слънчево и малко по-топло

Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен