"Трябва да обърнем внимание и към гражданите. В такива ситуации трябва да се действа организирано. Когато съседите са установявали, че този човек създава системно проблеми, не е достатъчно да подават сигнали в полицията, защото срещу тези сигнали и този човек също е подавал сигнали. Важното е хората да се организират, да документират възникналите проблеми, да отделят от времето си, за да адресират сигнал към институцията, която би могла да вземе по-сериозно отношение. Това в случая е прокуратурата.
Полицията има ограничени възможности и няма право да извършва по-активни действия, тя може да направи един предупредителен протокол. Всички засегнати съседи солидарно да вземат отношение, да застанат срещу този човек и да адресират правилно сигнала към прокуратурата. ... Една институция не може да се задейства, ако не се подават сигнали до нея".
Това каза пред БНР криминалният психолог Росен Йорданов в коментар на жестокото убийство на психолога и писател Иван Владимиров.
Той обясни, че има съседски вражди, които продължават дълго време, но винаги има пусков момент:
"Важните въпроси, които трябва да се зададат, е на този човек кога му е издадено разрешително за оръжие, законно ли е било това оръжие, когато му е издавано това разрешително, проверен ли е от служител, издал му разрешителното, дали няма подадени сигнали срещу този човек за насилие или за заплахи. Така отговорността няма да я носи цялата институция (МВР), а ще носи отговорност конкретният служител, който не си е свършил качествено работата".
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас