15 Януари, 2025

Румъния става част от бойната група на НАТО в България

Румъния става част от бойната група на НАТО в България

Решението за разполагане на многонационални бойни групи в България, Румъния, Словакия и Унгария е взето на срещата на върха на Алианса в Мадрид през 2022

От януари 2025 г. Румъния разширява присъствието си с войски и военна техника в две бойни групи на НАТО, действащи в съюзнически държави по източния фланг, а именно Словакия (с противотанков отряд) и България (с разузнавателен отряд), като същевременно продължава да участва в една от бойните групи от усиленото предно присъствие (eFP) в Полша с противовъздушен отряд.

Министерството на отбраната на Румъния припомни, че решението за разполагане на многонационални бойни групи в България, Румъния, Словакия и Унгария е взето на срещата на върха на НАТО в Мадрид през 2022 г. като част от засилването на мерките за колективна отбрана на източния фланг на Северноатлантическия алианс. Новите бойни групи бяха създадени по модела на тези в балтийските държави и Полша, които бяха разположени след срещата на върха на НАТО във Варшава през 2016 г.

Бойната група в Словакия се ръководи от Испания и включва войски от Чешката република, Португалия, Румъния и Словения. Бойната група в България се ръководи от Италия, като в нея участват войски от Албания, Хърватия, Гърция, Черна гора, Северна Македония, Румъния, Турция и САЩ.

Засилването на приноса на Румъния към съюзническите мерки за възпиране и отбрана допълва присъствието на румънски войници в бойната група, разположена в Полша, където Букурещ участва от 2017 г.

Присъствието на Румъния с над 150 войници и оборудване в бойните групи на Северноатлантическия алианс отразява твърдия ѝ ангажимент за укрепване на колективната отбрана на източния фланг, подчерта Аджерпрес.

Националното министерство на отбраната споменава, че рамковата държава на бойната група на НАТО в Румъния е Франция. Белгия, Люксембург и Испания участват в нея. Формированието в България е под командването на Многонационалната дивизия „Югоизток“, базирана в Букурещ.

360-градусовият подход на НАТО към отбраната и възпирането има за основна цел да гарантира колективната сигурност, като обхваща трите основни задачи на Алианса - възпиране и отбрана, предотвратяване и управление на кризи, сигурност на сътрудничеството.

Понастоящем Румъния допринася за поддържането на регионалната и глобалната сигурност с над 1000 души личен състав, а също така участва в мисии и операции на ЕС. Румънец е командир на Мисията на ЕС за обучение на въоръжените сили на Централноафриканската република (мисията EUTM RCA), а също така румънец ще поеме командването на мисията EUFOR ALTHEA в Босна и Херцеговина.

По този начин Румъния ще упражнява едновременно командването на две от деветте военни операции и мисии, провеждани под егидата на Общата политика за сигурност и отбрана на Европейския съюз, за които страната допринася с военен персонал и оборудване./ БГНЕС

Сподели:
Нищо не е загубено: Прогнозата на ветеран от АТО за бъдещето на Украйна и Русия

Нищо не е загубено: Прогнозата на ветеран от АТО за бъдещето на Украйна и Русия

Другарят Ким Чен-ун даде на руските окупатори около година да оцелеят, но какво ги чака след това ...

 Анализ на ISW: Кремъл не се отказва - иска да заличи Украйна от лицето на земята

Анализ на ISW: Кремъл не се отказва - иска да заличи Украйна от лицето на земята

Отричането на украинската идентичност и държава е един от наративи, които управляващите в Русия продължават да налагат в публичното пространство

Косово извърши обиски в 10 сръбски общини в страната

Косово извърши обиски в 10 сръбски общини в страната

„Ерата на паралелните и престъпни общини и институции на Сърбия в Република Косово приключва“, коментира косовският министър на вътрешните работи Кшелал Свекла