1 Март, 2026

Румъния иска още по-силно присъствие на НАТО

Румъния иска още по-силно присъствие на НАТО

Румънският заместник-генерален секретар на НАТО Мирча Джоана решително отхвърли декларацията на руския външен министър Сергей Лавров, в която се настоява за изтегляне на частите на НАТО, както и на бойната техника от Румъния и България.

"Няма никаква възможност за преговори по този въпрос, няма възможност за компрометиране на представителството на НАТО на територията на държавите-членки на Алианса", каза Джоана. Именно НАТО взима решенията къде и под каква форма да е неговото военно присъствие: „Това всъщност изобщо не засяга Руската федерация", подчерта той.

В последните дни американският президент Джо Байдън и френският държавен глава Еманюел Макрон обявиха, че представителството на НАТО в Румъния ще бъде укрепено. Румънският президент Клаус Йоханис приветства тези намерения. По този начин стратегическото партньорство „по източния фланг на черноморския регион ще бъде укрепено", припомня германската телевизия АРД.

В момента в Румъния, която – както България – е членка на НАТО от 2004-а година, се намират 1000 натовски войници. След разговори с партньорите от НАТО външният министър Богдан Ауреску каза, че всички съюзници са изтъкнали значението на укрепването на източния фланг на Алианса: това би трябвало да се случи колкото се може по-бързо. „Това естествено са решения, които трябва да бъдат приложени в рамките на Северноатлантическия договор", заяви той. „Освен това консолидацията и заявленията на президентите на САЩ и Франция имат и предупредителен характер в моментната сложна ситуация със сигурността."

Румъния има дълга 650 километра граница с Украйна. Освен това след окупацията и анексирането на Крим през 2014-а година Румъния де факто има обща морска граница с Русия в Черно море. Чрез анексирането на Крим Москва си осигури силни позиции в Черно море, коментират румънски военни експерти. По този начин се засили контролът на Русия върху пристанищата, търговските маршрути и енергийните трасета. Поради това румънското правителство многократно е настоявало за изпращането на още американски и натовски части. /БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Рина Бакалова от Тел Авив: Как се събуди града след нощните атаки?

Рина Бакалова от Тел Авив: Как се събуди града след нощните атаки?

Ситуацията в района остава динамична, жителите на израелския град продължават да прекарват голяма част в бомбоубежища

Израел: Унищожихме една втора от ракетните запаси на Иран

Израел: Унищожихме една втора от ракетните запаси на Иран

„Режимът наскоро е произвеждал десетки ракети земя-земя всеки месец и е имал намерение да увеличи производството до стотици на месец.“

Путин коментира елиминирането на Али Хаменей: „Цинично убийство“

Путин коментира елиминирането на Али Хаменей: „Цинично убийство“

Руският диктатор изрази и „съчувствие и подкрепа“ на роднините на Хаменей, правителството и народа на Иран. Той не споменава за никаква възможна помощ от руска страна за Иран.