27 Май, 2026

Чука: Румъния ще доставя газ за Украйна и Молдова по газопровода от Гърция и България

Чука: Румъния ще доставя газ за Украйна и Молдова по газопровода от Гърция и България

"Този интерконектор ще осигури връзката между Анадола и Адриатическо море"

Премиерът на Румъния Николае Чука заяви, че газопроводът Гърция-България, който беше пуснат днес в експлоатация, ще позволи на Румъния да доставя газ на Украйна и Молдова.

182-километровата газова връзка на стойност 220 млн. евро свързва гръцката газопреносна система в района на Комотини, Северна Гърция, с българската газопреносна мрежа в Стара Загора, Централна България, съобщава интернет порталът Universal.

"Този интерконектор ще осигури връзката между Анадола и Адриатическо море, а също така ще се свърже с газопровода BRUA, осигурявайки доставките на газ както за България, така и за Румъния", заяви в четвъртък министър-председателят на Румъния.

Според него, Румъния може да "осигури доставките на газ за нашите източни партньори Украйна и Молдова, както и за други държави, които са в мрежата на разпределителната карта".

Миналия месец Николае Чука заяви, че Румъния до 1 ноември ще запълни резервите си от природен газ до 80% от капацитета си за съхранение, в сравнение с 40% в момента, в съответствие с неотдавнашния регламент на ЕС.

През май румънският президент Клаус Йоханис одобри нов законопроект, който се очаква да ускори развитието на големи офшорни проекти за добив на нефт и газ в Черно море.

В средата на юни базираната в Румъния BSOG обяви, че е започнал добивът от проекта MGD и първият газ е доставен в националната преносна система.

Румъния се надява до 2027 г. да може да започне да изнася природен газ от офшорния проект Neptun Deep в Черно море, заяви през април Чука.

Местният производител на природен газ Romgaz подписа през май договор за придобиване на 50-процентния дял на Exxon Mobil в Neptun Deep за 1,06 млрд. долара. Другата половина от правата и задълженията по концесията се държи от румънската петролна и газова група OMV Petrom. /БГНЕС

Сподели:
Ататюрк би се обърнал в гроба: Как от символ на надежда Кълъчдароглу се превръща в съучастник на Ердоган

Ататюрк би се обърнал в гроба: Как от символ на надежда Кълъчдароглу се превръща в съучастник на Ердоган

Ако обаче президентът не успее да овладее сериозната криза, дори и една отслабена опозиция може да представлява голям проблем за него на изборите

Зеленски изпрати спешно писмо до Тръмп за критичния недостиг на средства за ПВО

Зеленски изпрати спешно писмо до Тръмп за критичния недостиг на средства за ПВО

В посланието е отразена и тревогата на Киев относно трудностите с осигуряването на доставки на оръжие по програмата PURL, която позволява на съюзниците от НАТО да финансират закупуването на американско оръжие за Украйна

След удар на ВСУ е изгорял щабът на Черноморския флот на Русия в Севастопол

След удар на ВСУ е изгорял щабът на Черноморския флот на Русия в Севастопол

ВСУ са нанесли удар по щаба на Военновъздушните сили на Черноморския флот на Рускита федерация, разположен в окупирания Севастопол. Това съобщава проукраинският Telegram канал „Кримски вятър“. Назначеният от Кремъл окупационен „губернатор“ на граза Михаил Развожаев потвърди ударите по града.

Коментари (0)