11 Юни, 2026

Румънското разузнаване потвърди намесата на Кремъл в президентския вот

Снимка: архив

Германската служба за защита на конституцията също потвърди тези данни

Румънското разузнаване съобщи, че по време на президентските избори страната е станала обект на "агресивна руска хибридна атака", предаде Униан.

Позовавайки се на данни от разузнаването, Конституционният съд на страната отмени резултатите от първия тур на президентските избори и анулира вота, съобщи BILD.

Проруският кандидат Калин Джорджеску е популяризиран активно чрез TikTok, като за целта са използвани управлявани акаунти, алгоритми за препоръки и платена реклама, сочат доклади на разузнаването.

Първоначалните подозрения бяха предизвикани от факта, че в края на ноември той неочаквано спечели първия тур на президентските избори, въпреки че преди това според социологическите проучвания шансовете му бяха минимални. 

Германската служба за защита на конституцията потвърди тези данни.

Лидерът на фракцията на Европейската народна партия в Европейския парламент Манфред Вебер също коментира темата: „Около 85 хиляди фалшиви акаунта са били систематично създадени от Русия от 2016 г. насам, за да се увеличи влиянието в социалните мрежи. Има кибератаки и това е потвърдено, парични потоци от руски банки, всичко това с цел подкрепа на проруски кандидат.“

Превод: Faktor.bg

Сподели:
Делян Пеевски се срещна с турския министър на външните работи Хакан Фидан

Делян Пеевски се срещна с турския министър на външните работи Хакан Фидан

На срещата са обсъдени взаимоотношенията на добросъседство и сътрудничество между двете страни

Управляващите с наглия рефрен на Путин: В Европа е причината за войната в Украйна

Управляващите с наглия рефрен на Путин: В Европа е причината за войната в Украйна

„Не оправдавам Путин и не казвам, че агресията срещу Украйна може да бъде оправдана. Но тя можеше да бъде избегната", шикалкави Кутев

Според Йотова няма риск за отношенията ни с Украйна заради спирането на военната помощ

Според Йотова няма риск за отношенията ни с Украйна заради спирането на военната помощ

„Няма как да се даде нещо, което го нямаме или което не е достатъчно, защото за мен на първо място е важно да осигурим собствената си национална сигурност“

Коментари (0)