Днес президентът Румен Радев ще проведе среща с представители на български браншови организации за автомобилен превоз. Срещата е по повод протеста на наши превозвачи в Брюксел на 10 януари, когато транспортната комисия на ЕП гласува т.нар. пакет „Мобилност", който в сегашния му вид заплашва с масови фалити наши фирми за превоз и ще ощети сериозно държавния бюджет, предава Канал 3. Превозвачите вчера заявиха, че са разочаровани от президента.
Всички български асоциации в сферата на тежкотоварните автомобилни превози ще се включат в пътуването до белгийската столица на 10 януари, съобщи изпълнителният директор на Камарата на автомобилните превозвачи в България Димитър Димитров. Основният проблем в пакет „Мобилност" е връщането на водачите и камионите в страната на регистрация.
В бранша са убедени, че с измененията в пакета няма никакъв социален ефект за водача на всеки три или четири седмици, както е записано, да се връщат в "експлоатационния център на превозвача по страната на регистрация“. Това означава, че нашите превозвачи трябва да се приберат до България, независимо, че фирмата може да има бази в Европа.
Друг текст, срещу който протестират нашите фирми, е "равно заплащане за един и същи труд, на едно и също място“. Това означава шофьор, който е в определена държава, да получава минималната ставка за съответната страна. Ако пакетът бъде одобрен в този си вид, голяма част от българските превозвачи ще бъдат принудени да се пререгистрират в други страни от ЕС. От това ще загуби единствено бюджетът и икономиката на България, твърдят те.
Държавата твърдо застава зад протеста на българските тежкотоварни превозвачи на 10 януари в Брюксел, заяви транспортният министър Росен Желязков след проведена извънредна среща с представители на бранша в петък. Целта е или да се постигнат нашите цели или да се блокират законодателните предложения в пакта за мобилност, който предстои да се разгледа в транспортната комисия на ЕП“, категоричен е министърът.
Пряко заетите в бранша са 150 хиляди българи. Като се включат и техните семейства над 500 000 души ще се принудят да емигрират в други страни от ЕС“, потвърдиха и евродепутатите ни, които ще подкрепят протеста.
Той ще се състои от два лъча - единият е българският, а другият ще бъде сформиран от румънци, поляци, латвийци и литовци. От бранша са категорични, че това няма да е единственият протест и ще има още следващите дни, защото са ключови за българския транспортен бизнес.
Основният проблем в пакет „Мобилност" е връщането на водачите и камионите в страната на регистрация.
Фактор Фактор
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас