Това е година, за която всеки ще каже, че не е била лесна, една чудна година, но по-важното на тази година е, че през тази година започна нещо, което нарича себе си „промяна“, но година, през която реално не сме видели осезаема политическа промяна. С други думи, това е година, в която по-скоро има заявка, има смяна на парламентарното мнозинство, смяна всъщност не само на управляващите, но имаме нови партии с нови политици. Това е година, която тепърва ще оценим по нейните последствия.
Това коментира в интервю за „Фокус“ политологът Румяна Коларова. По думите й у нас цари много повече от нестабилност. Но всъщност, неопределеността, несигурността е характеристика на всяка демокрация.
„От тази гледна точка аз се радвам тогава, когато няма окончателно последно решение. Ето, виждате на какво сме свидетели в момента, и това е начинът, по който функционират коалициите, как взаимно партиите се противопоставят, така се търси общо решение, как в крайна сметка се налага изход, който не е бил предвиден от нито един от коалиционните партньори. Това е хубавото на една коалиция. Разбира се обаче, паралелно с това виждаме груби грешки, които показват много силен лаизъм. Това са хора, които не само че нямат представа от държавното управление, това са хора с нулев политически опит, които тепърва прохождат в политиката. Така че тепърва ще има много политически зрелища, на които ще бъдем свидетели, прогнозира тя.
Коларова смята, че през тази година имаме не само начало, а имаме всъщност много ясен край на определен стил на поведение, който се опита да се наложи. Както бяхме свидетели на тези два много нелицеприятни парламента, които бяха по-скоро патология, отколкото някакъв автентичен парламентаризъм, по същия начин част от министрите в служебните кабинети бяха пълно недоразумение, и едновременно с това се видя, че няма как България да бъде управлявана от служебен кабинет, и няма как България да бъде управлявана от президент, а че всъщност България трябва да бъде парламентарна република. А това най-вече значи, че парламентаризмът е основният принцип на българската демокрация и без него всяко управление е немислимо, подчертава Коларова.
„Посланието на тази година не е само, че нито една партия не може да управлява сама, не само, че на никого хората не гласуваха безрезервно доверие, посланието на тази година е, че всъщност никой не заслужи доверието на българите. И тепърва тези, които влизат във властта, трябва да се борят за доверието на избирателите. До този момент влизащите, встъпващите във властта, имаха доверие, което трябваше да запазят, да защитят, да оправдаят и т.н. А тук няма, тук не се влиза в аванс, тук се влиза с дефицит на доверие. Всъщност, за да продължат да управляват и парламентарното мнозинство, и правителството, трябва да спечелят доверие, а не да запазят. Това доверие, с което встъпват във властта, не им е достатъчно, и те не бива да разчитат на него. Цялата им стратегия трябва оттук нататък да бъде фактически разширяване, доколкото могат, и дали ще могат – това е големият въпрос“, аргументира позицията си Румяна Коларова.
Още от България
Татяна Дончева: Ако същите лавандулки ще се борят с Пеевски...
Тя потвърди и слуховете, че има индикации за предстояща съвместна работа на БСП с ГЕРБ, но заяви, че е положено старание това да бъде предотвратено.
Трифонов каза "твърдо не" на Атанасов за председател на НС и Борисов за премиер
"Нашата позиция остава непроменена", предупреждават от "Има такъв народ"
Кънчо Стойчев видя патриот в лицето на Радев - ще "жертва мандата си"
Според него обществото чака нов политически играч