Решението на правителството да предложи въвеждане на извънредно положение е в резултат на тенденция, която наблюдаваме глобално – във все повече държави, и в резултат на информация, че най-важното в момента е да се забави колкото се може разпространението на коронавируса, заяви пред БНР Румяна Коларова, политолог от Софийския университет.
Според нея това забавяне е приоритетна задача и за Европа, и за всички останали държави: „Въвеждането на извънредно положение предполагам е свързано с желанието на правителството да си осигури възможност за по-гъвкава реакция и по-голяма свобода на действие. Но оценката на всички нас за ефективността на действията на правителството трябва бъде свързана единствено и само с това до каква степен те ще успеят да забавят разпространението на коронавируса“.
Ситуацията може да е безпрецедентна, но внасянето на предложение за въвеждане на извънредно положение е една ясно описана процедура, която би трябвало единствено и само да ни покаже доколко има консенсус в рамките на НС относно това решение на кабинета, посочи Коларова в предаването „Преди всички“ на програма „Хоризонт“.
Тя отбеляза, че при съществуващата остра политическа поляризация ще бъде интересно да се види как ще гласува опозицията и с какви аргументи ще участва в дебата.
„Доколкото се ориентирам в информацията, говорим за период от две седмици и това ще бъде основна тема за дебат в НС – колко да продължи, какъв е механизмът, чрез който да се вземат решения“, отбеляза Румяна Коларова и открои още един важен момент:
„Това е въпросът за санкции и помощи. И за баланса между социалните помощ за пенсионерите и съответно за бизнеса. В Сърбия е обявена еднократна помощ за пенсионерите“.
Говорим за извънредна ситуация, в която мерките за сигурност в някаква степен ще бъдат непосилни за част от възрастните хора и по-точна за тези, които живеят в големите градове, посочи още тя.
България
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.