България
Румяна Коларова: Ще запомня 50-ото НС с неуспешния опит на Радев и депутатите да формират антимнозинство
Румяна Коларова
Конституцията се промени, за да се смени модела, а пак казват, че Пеевски управлява, посочи политологът
99% би трябвало да има служебен кабинет. Президентът трябва да има конструктивна функция, а не деструктивна. Ако имаш само право на вето, тогава посочваш само кой не може да бъде министър, а не кой да бъде. Това заяви в студиото на Би Ти Ви политологът Румяна Коларова.Този възел може да се разплете. Но съм убедена, че имената в служебния кабинет не са толкова важни. Всички сме наясно, че имената се консултират предварително с президента. Така че беше сценка това, което се случи между Горица Грънчарова и Румен Радев. Там беше търсен скандал. Но в политиката да се концентрираме върху конкретно име, върху една персона е недопустимо. Търсеше ефект да бъдат дискредитирани промените в Конституцията, обясни ситуацията около опита отново да бъде съставен втори служебен кабинет, което ще стане ясно днес.
Промяната в Конституцията дава възможност да се действа демократично, възможност за рационално действие, допълни Коларова.
Тя обясни и изявлението на Делян Пеевски, че ако Калин Стоянов бил уволнен, той ще го покани в изборните листи на ДПС.
Пределно ясно е, че около вътрешния министър се създава конфронтация в обществото. Има две министерства, които са свързани с огромен ресурс – това на вътрешната работа и на образованието. Ако реши професионалната общност да защитава министъра си, това е корпоративен вот, към който е нормално Пеевски да се насочи, обясни поведението на съпредседателя на ДПС политологът.
Коларова изтъкна още, че съставянето на коалиция не може да стане толкова бързо. Има страни, където се правят в продължение на месеци коалиция. През това време си управлява предишното правителство.
Работата на политика е промяна, но трябва да се каже за каква промяна става дума. Нали се промени Конституцията, за да се промени модела. Не може тогава да казваш, че Пеевски пак управлява (…) Аз ще запомня 50-ото НС с неуспешния опит на Радев и депутатите да формират антимнозинство. Надявам се, че са разбрали депутатите, че не може да има такова антимнозинство. България е обречена да има коалиционни кабинети. Затова колкото по-бързо се научи как да ги правим, тогава ще влезем в нормалните норми на европейското общество. На демокрацията трябва да се гледа като на игра с ниски залози, бе позицията на Румяна Коларова.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас