Русия може да се съгласи замразените ѝ активи на стойност 300 милиарда долара в Европа да бъдат използвани за възстановяването на Украйна
За това пише Reuters, позовавайки се на собствени източници.
Изданието отбелязва, че преговорите между САЩ и Русия за прекратяване на войната в Украйна са на много ранен етап, но три източника съобщават, че Русия може да приеме идеята замразените ѝ активи да бъдат използвани за възстановяване на Украйна.
„Идеята, че Русия може да се съгласи нейните замразени средства да бъдат използвани за подпомагане на възстановяването на Украйна, досега не е била споменавана. Това може да даде представа за компромиса, на който Москва е готова, докато тя и Вашингтон се стремят да сложат край на войната“, се казва в публикацията.
Източник, запознат с дискусиите в Москва, съобщава, че Русия може да се съгласи да прехвърли до две трети от замразените резерви за възстановяването на Украйна. Останалата част може да бъде използвана за възстановяване на територии, които Русия контролира в Украйна, посочва един от източниците.
Друг източник, запознат с преговорите, заявява, че Москва ще се съгласи средствата да бъдат използвани за възстановяване на Украйна, но все още е рано да се говори за конкретното им разпределение. Два източника подчертават, че е важно да се обсъди кои компании ще получат бъдещите договори за възстановителни дейности.
Друг източник, близък до Кремъл, но не пряко участващ в дискусиите, заявява, че Русия така или иначе ще настоява за размразяване на активите като част от постепенното облекчаване на санкциите.
Перспективите за мир в Украйна: последни новини
Както съобщи УНИАН, в Офиса на президента на Украйна смятат, че Киев и съюзниците му имат два инструмента за принуждаване на Русия към мир. Според съветника на ръководителя на Офиса на президента, Михаило Подоляк, става въпрос за икономически натиск, включително петролно ембарго, и увеличаване на ракетните и дронови удари по територията на Русия.
Още от Свят
Секретният меморандум на Хегсет: фокус върху Китай, натиск върху съюзниците
Тръмп иска да прехвърлят сдържането на руската агресия към съюзниците в Европа, Азия и Близкия Изток, а вниманието на САЩ да бъде насочено към заплахите в Тихо-океанския район и потенциалния конфликт Китай-Тайван
Раздвоеният президент - между „гнева“ и „добрите отношения“ с Путин
Колебливото поведение на американския президент към диктатора в Кремъл поставя въпроса - дали това е негова стратегия или просто импулсивни реакции
The New York Times: Операцията в Курск ядосала САЩ, наричат я „шантаж“
Веднага след настъплението на ВСУ там Кирило Буданов е получил предупреждение, че Украйна не трябва да разчита на американско оръжие и обмен на разузнавателна информация