Дмитро Кулеба
„Много грешки можеха да се избегнат, ако партньорите ни не гледаха на Украйна през призмата на Русия"
„Западните съюзници трябва да изоставят страховете си от ескалиране на конфликта с Русия и да предоставят на Украйна помощта, от която се нуждае, за да сложи край на пълномащабната война.“
Това заяви украинският външен министър Дмитро Кулеба, цитиран от „Киев Индипендънт“.
Ключови съюзници на Киев като САЩ и Германия, многократно са посочвали заплахата от ескалация като причина да не предоставят оръжия с голям обсег на действие.
„През последните две години и половина нищо не е навредило на военните усилия на Украйна повече от концепцията за контролирана ескалация“, каза Кулеба.
Той определи страха от ескалация като „ирационален“ и заяви, че доказателствата сочат, че по-голямата военна подкрепа за Украйна не е довела до ескалация с Русия.
„Всеки трябва най-накрая да се освободи от този страх. Путин не се нуждае от никакви причини, за да предизвика ескалация. Вместо това ние трябва да поемем инициативата и да накараме Путин да се страхува от следващия ни ход, а не обратното.“ - подчерта топ дипломатът.
Кулеба беше категоричен относно вида на помощта, която би ускорила пътя на Украйна към победата над Русия.
„Достатъчен брой батареи „Пейтриът“, достатъчен брой изтребители F-16, достатъчно количество артилерийски боеприпаси и достатъчна свобода за насочване към легитимни военни цели в Русия“, каза той.
Кулеба коментира президентските избори в САЩ през 2024 г., полско-украинските отношения, присъединяването на Украйна към НАТО и ЕС и историческия руски империализъм.
По отношение на бъдещето на американската помощ министърът изтъкна, че Киев предлага „най-добрата сделка, която САЩ могат да получат в света“.
„Всяка администрация на Белия дом трябва да има предвид, че Украйна е прозрачна по отношение на използването на оръжия и бързо ускорява вътрешното производство на отбранителни продукти, за да намали зависимостта си от чуждестранна помощ“, каза Кулеба.
Той коментира възможността Доналд Тръмп да спечели президентските избори в САЩ през ноември:
„Ние ще работим с всяка администрация, която произлезе от вота на американския народ през ноември.“
Кулеба предложи и историческа перспектива за пълномащабното нахлуване на Русия и ролята на американската намеса. Той определи Будапещенския меморандум - споразумението от 1994 г., в което Украйна доброволно се отказва от ядрения си арсенал в замяна на гаранции за сигурност, като „стратегическа грешка“.
„Поглеждайки назад, е ясно, че Русия, а не Украйна, трябваше да бъде разоръжена след края на Студената война“, каза той.
„Бих могъл да твърдя, че днес САЩ ни дължат подкрепа за това, че преди години ни лишиха от ядрения ни защитен щит“, каза главата на украинската дипломация.
Той заяви, че историческото разбиране на империалистическите амбиции на Русия в Украйна е от решаващо значение.
„Тази война не е започнала през 2022 г., дори не и през 2014 г. Нейните корени са много по-дълбоки и ако се разровим по-дълбоко, ще открием, че тя произтича от имперското отношение на Русия към други народи, особено към тези в съседство“, отбеляза Кулеба.
„Много политически грешки можеха да бъдат избегнати, ако нашите партньори не гледаха на Украйна през призмата на Русия“, подчерта министърът. /БГНЕС
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства