Руските и китайските военновъздушни сили участваха в съвместни военни учения в Азиатско-Тихоокеанския регион, съобщи руското министерство на отбраната, предаде агенция Франс прес.
"Руските военновъздушни сили и военновъздушните сили на Народноосвободителната армия на Китай проведоха поредното съвместно въздушно патрулиране в Азиатско-Тихоокеанския регион", се казва в изявление на институцията на Русия.
Според изявлението, руските стратегически ракетоносци Ту-95 и китайските Xian H-6 са летели в продължение на осем часа над Японско море и Източнокитайско море.
Парий на Запад, след офанзивата в Украйна, Путин се стреми да укрепи връзките си с Азия, особено с Китай.
"За първи път в историята на въздушните патрули руски самолети кацнаха в Китайската народна република, а китайски самолети кацнаха на територията на Руската федерация", заяви министерството.
Ученията са проведени "в строго съответствие с международното право" и "не са насочени срещу трети държави", твърдят управляващите в Русия.
По информация на Ройтерс обаче южнокорейската армия е вдигнала по тревога бойни самолети, след като два китайски и шест руски военни самолета са навлезли днес в зоната за противовъздушна отбрана, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Двата китайски бойни самолета Н-6 са навлезли няколко пъти в зоната за противовъздушната отбрана на Южна Корея край южните и североизточните ѝ брегове. Навлизането на китайски самолети е започнало около 5:50 ч. сутринта местно време и са напуснали зоната, каза Обединеният комитет на началник-щабовете на Сеул.
Часове по-късно те са влезли отново в зоната над Японско море, известно в Южна Корея като Източно море, заедно с руски военни самолети, включително бомбардировачи ТУ-95 и изтребители СУ-35.
Москва се надява да намери общ език с Пекин, тъй като и двете страни имат амбиции да надскочат глобалния ред, ръководен от САЩ.
Китай не осъди военната операция на Русия в Украйна, но въпреки приятелството "без граници" Пекин отхвърли доставките на оръжие за Москва.
Азиатско-Тихоокеанският регион е стратегически регион за САЩ, Китай и Русия.
САЩ трябваше да балансират усилията си в Украйна, където се стремят да отговорят на действията на Русия, и в Азия, където искат да възпрат Китай, например в Тайван.
На фона на засилващото се съперничество китайският лидер Си Дзинпин се срещна с американския президент Джо Байдън на срещата на върха на Г-20 преди две седмици, където двамата обещаха да смекчат реториката и да работят за преодоляване на зейналата пропаст между двете сили.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства