22 Февруари, 2026

Русия обвини Запада, че със своите санкции ѝ откраднал златни и валутни резерви

Русия обвини Запада, че със своите санкции ѝ откраднал златни и валутни резерви

Дмитрий Песков

Кремъл обвини днес западните държави, че "на практика са откраднали" руските златни и валутни резерви със санкциите, наложени след началото на инвазията в Украйна на 24 февруари, съобщи Ройтерс, цитирана от БТА. В разговор с журналисти Дмитрий Песков, прессекретарят на руския президент Владимир Путин, беше попитан за предложението на Европейския съюз да се дадат замразени руски активи на Украйна. "На практика значителна част от нашите резерви бяха откраднати от някои конкретни западни държави", отговори той. 

Безпрецедентните санкции, наложени на Русия, замразиха около половината от нейните златни и валутни резерви, които преди началото на войната се равняваха на близо 640 милиарда. Миналата седмица председателят на Европейския съвет Шарл Мишел предложи ЕС да обмисли прехвърляне на част от замразените активи към Украйна, отбелязва Ройтерс. Песков определи действията на Запада като незаконно посегателство върху чужда собственост, предаде ТАСС.
Сподели:

Коментари (0)

Тръмп обяви извънредно положение във Вашингтон, изпраща "страхотен медицински кораб" в Гренландия!

Тръмп обяви извънредно положение във Вашингтон, изпраща "страхотен медицински кораб" в Гренландия!

По-рано тази седмица датският крал Фредерик X посети Гренландия, където отдавна се радва на популярност, тъй като нарастват опасенията относно интереса на Тръмп

Ген. Сирски: Украйна постигна важна стратегическа победа

Ген. Сирски: Украйна постигна важна стратегическа победа

По думите му 2025 година е станала първата за цялото време на войната, в която „загубите на руската армия надвишиха нивото на набиране на новобранци“.

Русия и САЩ водят тайни преговори за възобновяване на работата на Северен поток

Русия и САЩ водят тайни преговори за възобновяване на работата на Северен поток

Споменава се и американският финансов гигант Elliott Management, който, по информация на медиите, проявява интерес не само към Nord Stream, но и към газопровода Турски поток, по който руски газ преминава през Турция и достига до България