Лесно се намери оправдание за отсъствието на руския президент Владимир Путин от срещата на Г20 в Индия: говорителят на Кремъл Дмитрий Песков обяви без капчица свян, че заради препълнената му програма и други приоритети Путин няма да се включи лично в срещата на водещите индустриални и най-бързо развиващите се държави в света.
Никакви компромиси
Според външния министър на Русия Сергей Лавров това била напълно разбираемо. "Г20 беше създадено, за да решава проблемите на световната икономика и да обсъжда глобалните финансови теми. Дълги години този формат беше ефективен, докато Западът не реши да "украинизира" всичко – включително и дневния ред на Г20", заяви първият руски дипломат, цитиран от АРД.
Той твърди също, че още на миналогодишната среща на върха в Бали е било изгубено много време в търсене на формулировка за "конфликта в Украйна", вместо участниците да се концентрират върху същинския дневен ред. „Всички тогава се съгласиха, че Г20 вече не е онзи формат, на който се обсъждат въпросите на глобалната сигурност", твърди Лавров.
Германската обществена медия определя тази руска реторика като отчетливо насочена срещу Запада, а позицията, изразена от Песков и Лавров, като недопускаща никакви компромиси.
Москва - острието на копието
Русия обвинява Запада не само за войната в Украйна, но и за дестабилизирането на световната икономика, за проблемите със снабдяването и разрушените вериги за доставки. В Държавната дума Лавров зави, че "колективният Запад" се опитва "да продължи да налага своя отпечатък в света на всяка цена".
По този повод АРД посочва, че напоследък все по-често официални руски представители използват думи като "неоколониализъм" и "неоимпериализъм". Кремъл се инсценира като острието на копието в битката за нов световен ред, рекламиран като многополюсен и полицентричен. С всички налични средства той се опитва да привлече съюзници в собствената му битка срещу всичко западно, като ги примамва с евтина енергия, военна помощ, световна търговия, необвързана с долара и обещава повече влияние за страните от глобалния Юг, посочва германската обществена медия.
Путин ще се среща със Си
Това е една от причините на срещата в Индия Русия да настоява за включването на страните от Африканския съюз в Г20, обяви още Лавров.
В същото време руският президент Путин е зает с други съюзници: изглежда се подготвя негова среща с китайския президент Си Дзинпин, който също няма да участва в разговорите в Индия. Освен това се говори и за възможна среща на Путин със севернокорейския лидер Ким Чен Ун – още в края на тази седмица. Може пък това да е един от неговите приоритети, за които говори Песков, коментира АРД.
Източник: Факти.бг
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства