Русия "ще помогне" на Узбекистан да изгради малки ядрени реактори като част от споразумение, подписано по време на посещението на президента Владимир Путин в централноазиатската страна - това се съобщава в публикация на контролираната от Кремъл агенция ТАСС.
От 2018 г. Москва и Ташкент преговарят за изграждането на първата атомна електроцентрала в Узбекистан, който е петият най-голям доставчик на уран в света, предаде БГНЕС.
Очаква се проектът, с приблизителна цена от около 13 милиарда долара, да бъде финансиран предимно чрез руски заем - стандартна схема за страни, които Москва се старае да държи в енергийна зависимост.
„Днес ще подпишем важно споразумение за изпълнението на проекти за изграждане на малки модулни реактори в Узбекистан“, каза президентът на Узбекистан Шавкат Мирзийоев по време на разговор с Путин.
Русия лансира свои проекти за атомни електроцентрали в страни като Индия и Турция.
Узбекистан генерира по-голямата част от електроенергията си с помощта на газови турбини, но иска да използва големите си запаси от природен газ по-ефективно, за да извлича повече добавена стойност на фона на опасенията за енергиен дефицит.
Междувременно Русия и Узбекистан се споразумяха да увеличат търговията до 30 милиарда долара като част от посещението на Путин в Ташкент през тази седмица - третата му визита в чужбина, откакто започна петия си президентски мандат.
Още от Свят
The New Yorker: Путин излага два сценария: единият води до ядрена война, другият – до мир на условията на Русия
Според изданието, решението да се разрешат далечни удари на Украйна изглежда е събудило страховете на руския диктатор
Швейцария оправда Credit Suisse по делото за пране на пари от наркобандата на Брендо
Бивша служителка е имала връзки с Евелин Банев - Брендо и други съдружници
Седем европейски държави поискаха разширяване на санкциите срещу Русия
„Решени сме да засилим нашето възпиране и отбрана... и да разширим санкциите срещу Русия, както и срещу онези, които дават възможност за руската агресия“, се казва в тяхното изявление