Руската държава се основава на измама, режимът на Путин вирее в света на конспирациите и масовата дезинформация
Авторът
Кремъл ще засили вътрешните си репресии и външната си агресия, за да се справи с предполагаемите врагове и да отвлече общественото внимание от своите вътрешни провали
Януш Бугайски, Washingtonexaminer.com
Общоизвестно е, че Русия е основният източник на антизападна дезинформация. По-малко се знае и разбира, че руските граждани са основните и най-големи жертви на измамите на режима.
Официално в Русия се прикрива броят на смъртните случаи, свързани с COVID-19, което показва как правителствените служители постоянно лъжат обществеността. Те обаче не могат да бъдат отговорни пред държавата, защото самата политическа система се основава на масови измами, подкрепени от митове за постиженията на Русия.
Прикриването на вътрешни неудачи е отдавнашна традиция в руската история, която цели да бъде прикриван провалът на държавата. По този начин руските управници демонстрират своето
презрение към обществото, разглеждано като невежа и пихтиеста маса,
подвластна на манипулации. Динамиката в тази измама от друга страна отразява дълбоко вкоренения страх от социален бунт и пореден крах на имперската държава. Кремълските служители постоянно крият истината за реалната картина в Русия от погледа на Запада - от „потьомкинските села“ от 18 -ти век, превърнати във витрина на успех на трудовите лагери и геноцидния глад по времето на Сталин, до реалностите на съветския комунизъм.
Списъкът с лъжи и манипулации стават още по-дълъг при президента Владимир Путин - от катастрофата с ядрената подводница в Курск през август 2000 г., скандалът с хванатите с допинг руски спортисти на няколко олимпийски игри и експлозиите по време на изпитанията на ядрени оръжия през август 2019 г., които повишиха нивата на радиация в Северна Русия до умишленото занижаване на данни за големи горски пожари в Сибир през това лято.
В момента
най-прикриваната лъжа
се върти около броя на смъртните случаи, свързани с пандемията. Докато официалните лица съобщават за малко над 220 000 смъртни случая до средата на октомври, независими демографски изследвания показват, че цифрата е почти 750 000. Като дял от населението в Русия е регистриран най-голям брой смъртни случаи от пандемията от всички големи държави в света. Още по-зловещо ще стане, когато кризата ескалира и се срине здравна система. Русия е една от страните, в които има най-ниски нива на ваксинирани, нейната ваксина „Sputnik V“ е под наблюдение и широките слоеве на обществеността нямат доверие на правителството. Те не се доверяват на правителството, тоест дали служителите говорят истината за опасностите от COVID-19 както и за целесъобразността на ваксинацията.
Русия е изправена пред
екзистенциален парадокс,
който ще стане още по-крещящ с наближаване на края на президентския мандат на Путин през 2024 г. Централизацията и репресиите без устойчиви икономически помощи и подкрепа ще увеличат общественото противопоставяне, сътресения и размирици, но пък либерализацията и децентрализацията могат да доведат до разграждане на държавната структура. Без политически плурализъм, икономически реформи и регионална автономия федералната структура ще става все по-неуправляема. Въпреки че истинската федерална демокрация може да спаси държавата, някои от нейните региони могат да използват възможността да се отделят. Отдавнашните опасения на администрацията в страната от разпадане на държавата, повтаряйки перестройката на Горбачов от 80 -те години на миналия век, не включват осъществяването на икономически и политически реформи, необходими за да бъде предотвратен колапсът в системата. Хората във властта не са готови да предприемат реформи, които биха могли да ги свалят от власт и да им бъдат отнети откраднатите от тях активи.
Новата стратегия за национална сигурност на Русия, обнародвана през юли 2021 г., подчертава растящата уязвимост, която се усеща в Кремъл. Документът е повече насочен навътре, в сравнение с предишните му версии, като се фокусира върху вътрешната нестабилност. В него като основни проблеми са посочени кризата в икономическото развитие, причина за която са ниската конкурентоспособност и технологично изоставане на страната, нарастващото социално неравенство, растящата бедност и продължаващия спад в броя на населението в трудоспособна възраст. Въпреки това, за да прикрие собствените си провали,
държавата се фокусира върху Запада, превръщайки го в изкупителна жертва
Стратегията пропагандира, че западните държави манипулират социално-икономическите проблеми на Русия, за да подкопават и отслабват нейното вътрешно единство, както и да оспорят нейната териториална цялост. Подобни твърдения са индикатор за това, че Кремъл ще засили вътрешните си репресии и външната си агресия, за да се справи с предполагаемите врагове и да отвлече общественото внимание от своите вътрешни провали.
Правителството на Путин вирее в света на конспирациите и масовата дезинформация, за да постига своите стратегически цели. Неговите измами са в основата и на руската външна политика, като Москва се стреми да заблуди гражданите, вменявайки им, че Русия е нарастваща сила, от която съперниците й имат респект, възхищава се от своите съюзници и е призвана да постигне надмощие над САЩ. Независимо от това, подобен разказ е несъстоятелен, предвид мрачните перспективи на страната - намаляване на населението, нереформирана икономика, основана на нестабилни енергийни приходи и предстоящи борби за власт сред корумпираните руски служители, и то във време, когато ерата на Путин си отива.
Превод: Faktor.bg
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас