Член на руска хакерска група, замесена в изнудване на високопоставени служители, разкрива, че тя е имала контакти с Федералната служба за сигурност, предаде Асошиейтед прес.
Александър Глазастиков казва в интервю за независимата телевизия "Дожд", излъчено в четвъртък, че ФСС е предложила на групата "Шалтай-Болтай" да работи под неин контрол.
Хакерската група публикува писма и документи, откраднати от руски служители.
Глазастиков е дал интервюто от столицата на Естония, където е поискал политическо убежище. Според разказа му ФСС предложила на водача на групата Владимир Аникеев сделка: хакерите да показват на шпионската централа публикациите си предварително в замяна на протекции.
Аникеев и други двама членове на хакерската група са в предварителния арест в Русия, откакто бяха арестувани през есента, посочва АП.
Александър Глазастиков казва пред "Дожд", че групата му няма връзка с хакването на имейли на Демократическата партия по време на кампанията за президентските избори в САЩ. Бившият президент Барак Обама обвини Русия, че е организирала хакерски атаки, за да помогне на Доналд Тръмп да спечели изборите. Кремъл отрече обвинението.
"Нашата група никога не е атакувала мишени извън Русия", каза Глазастиков. "Ние не се интересувахме от демократите или републиканците."
Той обаче не съобщи дали офицерите от ФСС, влезли във връзка с групата, са същите, които бяха арестувани през декември по обвинение в шпионаж в полза на САЩ. Арестите, за които съобщиха руски медии, подхраниха спекулации, че офицерите може да имат връзка с хакерските атаки срещу демократите.
Макар че интервюто на руския хакер не предлага нова информация за руската намеса в изборите в САЩ, то дава възможност да се надникне в сенчестия свят на руската политика, където хакери служат като оръжие за съперничещи помежду си кремълски кланове и конкурентни шпионски служби, посочва АП.
Според Глазастиков лидерът на групата "Шалтай-Болтай" Аникеев предложил първоначално тя да служи като източник на информация, обслужваща обществения интерес. Тя бързо си спечелила слава с публикуването на писма на правителствени служители, свързани с Кремъл магнати и артисти, представящи ги като безскрупулни и цинични. Но постепенно "Шалтай-Болтай" започнала да печели, изнудвайки своите жертви, от които искала пари, за да не публикува изобличаващи ги документи.
Федералната служба за сигурност започнала да проявява интерес към тях, след като публикували писмо и документи от шефа на строителния отдел на министерството на отбраната, а след това и писмо до шефа на военното контраразузнаване, осмиващо неспособността на службата да пази тайни.
"Играехме си с огъня", каза Глазастиков.
Служители от министерството на отбраната откупили документите, откраднати от строителния отдел, срещу 100 хиляди долара. Общо групата е спечелила от 2014 г. близо 2 милиона долара, голяма част от които обаче били използвани за покриване на разходите по операциите.
Засега нито министерството на отбраната, нито ФСС са коментирали твърденията на руския хакер, посочва АП.
Още от Свят
Франция: Без червени линии в подкрепата за Украйна
"Всеки път, когато руската армия напредва с един квадратен километър, заплахата се приближава с един квадратен километър към Европа“
Сиярто в Истанбул: Унгария няма да остане без газ благодарение на Турски поток
Споразумението за транзит на природен газ през Украйна изтича през следващата година
СДСМ избра ново ръководство, има нов зам.-председател - Фани Пановска
"Поражението на изборите не е краят, а ново начало за партията"