24 Ноември, 2024

Руски медии: Лукашенко, кой сега те подкрепя?

Руски медии: Лукашенко, кой сега те подкрепя?

Александър Лукашенко

Събитията в Беларус сякаш са последно ехо от разпадането на огромната съветска империя, заявява "Росийская газета" в коментар за беларуските масови протести срещу обявената изборна победа на управляващия страната от над четвърт век Александър Лукашенко в президентските избори на 9 август, съпроводени с осъдено вече от Запада грубо полицейско насилие.

Ако си сигурен в победата си, защо пристигаш с хеликоптер в завод, където и колективът, и площад "Независимост" те посрещат с един и същ лозунг: "Върви си!"?, не бива да се сърдиш на народа и да го заплашваш, защото именно той (реално и според конституцията) е източник на властта. Кой те подкрепя сега, щом работническата класа и селяните са против? Трябва да си тръгваш навреме от политиката, както си тръгваш от гости. Докато не си омръзнал на всички, дори да си бил техен кумир, обръща се към Лукашенко московският официоз.

Ситуацията в Беларус изглежда е в задънена улица - протестите и стачките продължават, но ефективността им е все по-съмнителна, констатира "Комерсант".

Изход от кризата биха могли да станат преговори между страните в конфликта, но вчера Лукашенко нарече опозиционни лидери открити нацисти, които искали да разрушат отношенията на Минск с Москва. Международните играчи също се опитват да помогнат, но Лукашенко засега не показва желание да слуша и тях. При това положение ролята на посредник може да изиграе президентът на Русия Владимир Путин, пише вестникът.

Вчера Путин разговаря по телефона с лидерите на Германия и на Франция, също и с председателя на Европейския съвет, и съобщи позицията им на беларуския лидер. И той изслуша онова, което искаха да му кажат, посочва "Комерсант".

Медии напомнят, че днес предстои извънредна среща на Европейския съвет и се очаква ЕС да изрази солидарност с демонстрантите в Беларус. Изданията отразяват вчерашното първо заседание на беларуския Координационен съвет на опозицията, обявил за своя основна цел произвеждането на нови избори за президент и мирно предаване на властта. Цитират и Лукашенко, съзрял в това опит за завземане на властта в страната.

"Координационният съвет не е просто старата опозиция в Беларус, а онази опозиция, която ясно се обявява за прозападна ориентация на страната", твърди "Аргументи и факти".

"Митингите за и против Лукашенко в Беларус събират все повече участници", пише "Известия", цитирайки лозунги на демонстранти в Минск като "Саша, уволнен си" и "Искаме истината". "Аналогични прояви, но проправителствени и по-мащабни, се състояха в Могильов и Гомел, а днес големи митинги в подкрепа на Лукашенко ще има и в Минск. Независимо дали двете вълни на беларуското общество ще се обединят или ще се разминат, най-важното е, че през деветте протестни дни беларусите доказаха: те могат да изразяват възгледите си по мирен път", добавя изданието.

"В хода на обявената обща протестна стачка бе спрян един от най-големите износители в страната - предприятието "Беларускалий", отбелязва "Взгляд". "Ако беларуските калиеви мини бездействат дълго време, последиците може да са плачевни - това е почти единственият природен ресурс, който Минск изнася в чужбина. Руските торове впрочем лесно биха могли да заместят беларуските на световния пазар", разсъждава електронният вестник.

"Икономическите аргументи също работят срещу Лукашенко. Диктаторът отдавна е пречка за икономическото развитие на страната", пише "Новая газета".

Икономиката обаче няма да е само двигател, но и ограничител на бъдещите преобразования. "Стопанските връзки с Русия са толкова здрави, че Беларус не може да се откъсне прекомерно от своя североизточен съсед", се казва в статията. "Русия си остава с огромна преднина търговски партньор номер едно за Беларус", изтъква всекидневникът.

"Свободная преса" анализира какво се очаква от Русия за решаване на политическата криза в Беларус - военна намеса, ускорена интеграция между двете страни или евакуация на Лукашенко в съседната държава.

Лондонският политолог Владимир Пастухов заяви пред радио "Ехото на Москва", че ако Лукашенко не се задържи на власт, Русия ще трябва или бързо да оглави революцията в Беларус, или да вкара там войски, пише изданието. Ако някой от днешните "карикатурни герои" на беларуската опозиция, закрилян от Запада, превземе властта и започне да руши системата на сигурността в постсъветското пространство, нещата може да стигнат до военен преврат в Беларус, предупреждава руският аналитик Алексей Мартинов.

"Част от политическия елит в Русия ще тълкува всяка успешна стъпка на беларуската опозиция като признак за укрепване на западното влияние край руските граници. Тези хора ще тласкат Владимир Путин към радикални мерки, които да предотвратят евентуалното излизане на Беларус от орбитата на руското влияние", прогнозира "Независимая газета".

Формирайки своя отговор на беларуските събития, европейските столици трябва да вземат предвид тези нагласи в Москва и да не дават повод за засилването им. Единственият подходящ вариант е да подкрепят рестартирането на изборния процес в Беларус и сигурния контрол върху неговата честност и прозрачност. Русия и ЕС биха могли да осигурят това с общи усилия. Москва не бива да отблъсква братския беларуски народ с едностранни и опростени оценки за причините, довели до кризата, допълва "Независимая газета".
Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства