Вселената" на патриарх Вартоломей се разширява с две украински църкви, коментира "Независимая газета" решението на Константинополската патриаршия за предоставяне на автокефалност на украинската църква. "Константинопол отне Киев от Москва" и Руската православна църква (РПЦ) обвинява Вселенския патриарх, че руши основите на православието, отбелязва "Комерсант".
Светият синод на Константинополската църква взе вчера историческо решение - отмени документа отпреди 330 години, с който Киевската митрополия е минала под юрисдикцията на Московската патриаршия, пояснява вестникът.
Междувременно бе свалена анатемата от непризнатия в православния свят Киевски патриарх Филарет и от водача на Украинската автокефална църква Макарий. Константинопол възстанови засега ставропигията на Вселенския патриарх в Киев (статут на подчинение непосредствено на патриарха). Филарет заяви, че се появява възможност за създаване на единна поместна църква в Украйна.
РПЦ нарече решенията "антиканонично деяние" и "опит да бъдат разрушени самите основи на каноничния строй на православната църква". Синодът на РПЦ ще разработи в понеделник програма за ответни действия.
Според експерта по църковно-обществени проблеми Роман Лункин решенията на Константинопол са подготовка за събор, който ще отправи молба към Вартоломей да предостави на Украинската православна църква томос (грамота) за автокефалия.
Реакциите
Пренебрегнато бе мнението на РПЦ и на Украинската православна църква към Московската патриаршия (УПЦ към МП), също и на други църкви, подкрепили позицията на Московския патриарх Кирил. Константинопол сметна за възможно едностранно да преразгледа църковните граници, изтъква експертът по религиозни и обществени проблеми Роман Лункин."Вартоломей може да срещне враждебност и конкуренция от страна на РПЦ и други църкви от каноничната си територия - в Турция, Западна Европа, Близкия изток и САЩ. Освен това (...) Южна Осетия, Абхазия, Черна гора, Македония и африканските страни може да поискат томоси и за себе си. Ще започнат да се разпадат други патриаршии, ще се разклати целият православен свят", прогнозира Лункин.
Украинският президент Петро Порошенко допусна, че РПЦ ще продължи да действа в Украйна и след като УПЦ получи автокефалия, отбелязва РБК, като се позовава на пост, публикуван в "Туитър" от държавния глава.
Патриарх Филарет, цитиран в украинското издание "Гордон", заяви, че създаването на единна канонична църква в Украйна не означава, че в страната не може да има руска православна църква. Филарет поясни, че РПЦ ще получи "равно право да съществува", но ще изгуби правото да се нарича украинска, добавя РБК.
Константинополската патриаршия и политическите ѝ спонсори в САЩ неведнъж отправиха сигнали, че въпросът за автокефалията ще бъде решен, преди да започне президентската кампания в Украйна за изборите догодина - църковната тема не бива да се асоциира пряко с политическата, пише "Новая газета".
Проблем и за България
Началото на кампанията е насрочено за 31 декември - значи теоретично константинополският синод, който се събира два пъти месечно, има още две заседания в резерв, изчислява всекидневникът. Независимо от тази кратка "мирна пауза" общото развитие на украинския църковен процес отслабва още повече позициите на Московския патриарх Кирил, твърди "Новая газета". Главата на Руската православна църква за чужбина митрополит Иларион подчерта: "Константинополският патриарх не може да си присвои привилегиите на папа, защото всички са равни. И трябва всичко това да се решава и да се действа според каноните", цитира реакцията му "Взгляд".
Според Иларион днешната противоречива ситуация около украинската църква, предизвикала разкол в църковния свят, е породена от влияние на политиката върху Вселенската патриаршия. "Константинополският патриарх е станал много зависим от (...) различни държави, които искат (да се изостри, бел. на изданието) разделението между Украйна и Русия, искат да отслабят как ли не" руската власт и влиянието на Русия", смята духовникът.
Решенията за Украйна ще влязат в историята като разкол на православната църква, убеден е историкът Роман Силантиев, цитиран в "Известия". "Пряката намеса в работите на друга църква" по думите му пред телевизия RT "руши вековната система от споразумения" след разцепването на християнството на католици и православни.
Според Силантиев легализирането на разколниците ще създаде проблеми не само на РПЦ, но и на Румъния, България и Гърция, защото там също действат подобни групи от вярващи. "Всякакви разколници може да се провъзгласят за истински архиереи или свещеници", заяви той.
Обединение?
Константинополската патриаршия няма канонично право да сваля анатеми и "според мен за такива действия трябва да бъде анатемосан патриарх Вартоломей", помества онлайн изданието "Нюз" мнение на архиепископ Климент, оглавяващ Синодалния информационно-просветен отдел на УПЦ към МП. "Не вярвам особено в това, че Киевската патриаршия ще се обедини с другата неканонична Украинска автокефална църква начело с Макарий. Защото Макарий е категорично против обединените църкви да бъдат оглавени от Филарет, както последният настоява", добавя Климент.
Създаването на единна независима църква в Украйна става още по-трудно заради проблема с радикалните националисти. Те отново взеха да заграбват храмове на УПЦ към МП, защото енориашите ходели на църква "не там, където трябва", посочва "Лента".
На 14 октомври националистите честват годишнина от създаването на Украинската въстаническа армия (забранена в Русия), по традиция организират факелни шествия и се сбиват с полицията. Сега радикалите получават и друг повод за празник - църковна независимост от Москва. Това създава голям риск от заграбване на храмове и манастири, застрашена е и една от основните светини в православието - Киевско-Печорската лавра, алармира електронният вестник.
И въпреки че Филарет само това мечтае - да се настани в Лаврата, явно не му харесва перспективата да предизвика кръвопролитни сблъсъци между вярващи и радикали. По всичко личи, че църковният разкол в Украйна в една или друга форма е нещо неизбежно. А дали заради него ще избухнат сблъсъци на религиозна почва - ще научим вече много скоро, допълва "Лента".
(Източник: БТА)
Още от Свят
Олена Зеленска: 1000 дни война закалиха съпруга ми. Стресът разрушава гърба му
Тя обобщи, че досега са успели да върнат в Украйна 388 отвлечени от руснаците деца.
Има предварително съгласие за пълното ни присъединяване към Шенген от 1 януари
Има предварително съгласие за пълното ни присъединяване към Шенген от 1 януари
Доналд Тръмп може да назначи на поста специален представител по Украйна Кит Келог, пенсиониран генерал-лейтенант
Планът включва замразяване на фронтовите линии и принуждаване на Киев и Москва да започнат преговори.