24 Ноември, 2024

Руските олигарси и тяхното скрито богатство

Руските олигарси и тяхното скрито богатство

Руският олигарх и милиардер Алишер Усманов

Дойче Веле

В края на септември германските следователи извършиха в пристанището на Хамбург обиск на луксозната яхта „Дилбар“, за която се смята, че е собственост на санкционирания руски олигарх Алишер Усманов. Той е сред доверениците на Путин, а ЕС му наложи санкции през февруари 2022 година. Следователите са търсели информации, които могат да хвърлят светлина върху собственика на яхтата, но са се натъкнали на много произведения на изкуството, сред които и 30 картини на значими художници. По първоначални преценки стойността на картините е към пет милиона евро, сред тях има и произведение на Марк Шагал. Говорител на Усманов обаче заяви, че въпросните произведения на изкуството не принадлежали на г-н Усманов, затова и не трябвало да бъдат обявявани пред германските власти.

Разследване за пране на пари

Прокуратурата в Мюнхен разследва олигарха по подозрения за укриване на данъци. Тя поддържа тезата, че санкционираният от ЕС милиардер е трябвало да плаща данъци в Германия. Усманов е разследван и за пране на пари. Луксозната яхта „Дилбар“ на стойност 500 милиона евро, за която се смята, че е собственост на Усманов, бе задържана още през пролетта. Самият Усманов обаче отрича, че е негова.

Същевременно в края на септември следователи на Федералната криминална служба и на данъчната полиция обискираха редица имения в Бавария, за които също се смята, че са собственост на Усманов.

Съкровища или евтини сувенири?

При обиска са били открити четири яйца „Фаберже“, декорирани пищно със скъпоценни камъни и перли. Дворцовият бижутер на руския цар Петер Карл Фаберже създава 52 такива яйца в Санкт Петербург между 1885 и 1917 година. Повечето от тях днес се намират в музеи и в частни колекции, шест се смятат за изчезнали.

Междувременно от името на олигарха са заявили, че в трезора на неговата баварска вила се намирали не оригинали от царско време, а копия, купени за подарък на негови приятели в родния му Узбекистан. На базата на направените експертизи прокуратурата обаче смята, че разкошните яйца имат значителна стойност, респективно е трябвало да бъдат обявени пред германските власти - точно както и откритите в Хамбург картини. 

Говорител на Усманов се усъмни в стойността на намерените яйца. Той се позова на снимка на копие на яйце „Фаберже“, продадено през 2015 година в САЩ за по-малко от 400 долара. Съответно и намерените яйца от този тип били „евтини сувенири, които могат да се намерят в интернет“. Предстои експерти да установят точната стойност на яйцата, както и на картините, открити в баварската вила на олигарха.

За Алишер Усманов е известно, че е ценител на изкуството. През 2007 година той купи на търг колекцията на починалия руски челист Мстислав Ростропович и съпругата му за 70 милиона долара, след което подари творбите на Кремъл. Освен това той купи картината „Свети Марк“ на нидерландския художник Франс Халс, за да я подари на московския музей „Пушкин“.

Изземания и във Франция и САЩ

Художествени произведения на санкционирани руснаци са конфискувани и в други държави. Френските власти, например, задържаха автопортрет на художника Пьотр Кончаловски от частната колекция на руския олигарх Пьотр Авен. Той също е в санкционния списък на ЕС. До тази пролет той ръководеше най-голямата руска частна банка „Алфа“. 

През октомври миналата година пък американската федерална полиция обискира множество жилища на руския милиардер Олег Дерипаска. Довереникът на Путин бе санкциониран от американските власти още преди началото на войната в Украйна като реакция на възможното оказване на влияние от страна на Русия спрямо американските президентски избори през 2016 и на базата на подозрения за пране на пари. При обиските са били иззети много ценни картини, включително една на мексиканския художник Диего Ривера.

Германските следователи са установили до момента имущество на санкционирани от ЕС руснаци на стойност пет милиарда евро – банкови сметки, акции, яхти, самолети и жилища, които са „замразени“.

Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства