24 Ноември, 2024

Руските удари са поразили 30% от енергийната инфраструктура на Украйна

Руските удари са поразили 30% от енергийната инфраструктура на Украйна

Най-тежко е била ударена Лвовска област

Около 30% от енергийната инфраструктура на Украйна (почти една трета) са били поразени от руски ракети от понеделник насам. Това казва пред Си Ен Ен украинският министър на енергетиката Херман Халучшенко, пише "Дневник".

По думите му за пръв път от началото на войната Русия толкова "драматично" атакува енергийна инфраструктура.

Една от причините според него е, че украинският износ на електроенергия за Европа "помага на европейските страни да спестят от руски газ и въглища". Добави, че Украйна се опитва "да се свърже бързо отново чрез другите източници".

Украинските власти призоваха хората в цялата страна да "ограничат" потреблението на енергия. Халушченко, попитан дали Украйна ще получава допълнителна енергия от Европа заради ситуацията, обяснява, че това е една от разглежданите възможности.

По думите му украинската енергийна система още е стабилна, но е нужна още помощ от партньорите за противовъздушната отбрана: "Трябва да защитим небето."

Стотици населени места останаха без електроенергия при руските атаки. Сред най-тежките удари вчера бяха тези по Лвовска област, които бяха и най-масираните по територията ѝ от началото на войната насам. Според ръководителя на областната администрация Максим Козницки са поразени четири електрически подстанции в понеделник, а във вторник, при повторен удар, две от тях са напълно унищожени.

В Киев предупреждават за възможно изключване на електричеството, спирания имаше през деня и в Харковска, Полтавска и Сумска област, в опит да се намали натоварването на мрежата и да се възстанови работата на системата, доколкото е възможно.

Сподели:

Румъния избира президент

Кандидатите за президентския пост са 13

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.