"Ясно е, че има провал на НС, на БНБ и на Министерството на финансите. Като икономист ми е странно защо не се присъединихме в еврозоната през 2009 г. Всъщност имам обяснение - политически интереси. Можеше да постъпим както Естония, която три години, след като влезе в ЕС, вече беше и в еврозоната. Това беше златната възможност, защото цените на електроенергията бяха администриране и можеше да бъдат контролирани. Можеше да бъде контролирана и инфлацията. От всичко това интерес имат много бизнеси, на които ще им се наложи да се съревновават при по-прозрачни условия и да обявят определена част от разходите. Ще има допълнителен надзор. Това е "удар" върху определени хора в бизнеса. Ние сме в уникалната позиция да говорим черно ли е бялото или бяло ли е черното". Това заяви Руслан Стефанов, програмен директор и главен икономист на Центъра за изследване на демокрацията пред БТВ.
"България, която е във валутен борд, няма нито един икономически аргумент, за да не сме в еврозоната. Ние вече имаме фиксиран валутен курс. Много се радвам, че полиците вече използват термини като "инвестиционно гето". Спомнете си дебата за покриването на депозитите. При самото присъединяване в ЕС страната ни има големи изгоди. Тези 100 000, които бяха в случая с КТБ, много граждани, които имат спестявания, нямаше да могат да защитят в случай че имаше гласове отново от заинтересовани отделни бизнеси. Можеше да се окажем тогава в ситуацията от 1996 - 1997 г., когато гражданите понесоха безотговорността на политиците на свой гръб. В случая с КТБ това не се случи. През 2008 г. Еврозъюзът и Европейската централна банка предприеха Виенската инициатива, с която реално "простряха" чадъра си за валутна сигурност и върху страните от Централна и Източна Европа. Реално хората ползват по-ниски лихвени проценти и го разбират. Спомнете си КТБ и колко от хората тогава си помислиха, че трябва да бягат от българската валута. Икономиката тогава се "евроизира". Големият проблем е при тези 2 млн. души, които нямат спестявания или са минимални. При тях ползата от еврозоната обаче отново е в сигурността. Те също виждат, че техните спестявания се стопяват по-бързо от тези, които са в еврозоната", каза още иконимистът.
"Мисията да се отделим от Русия очевидно е възможна. Тя обаче се случва въпреки продължаващите усилия на редица правителства да го направят, но се случва точно обратното. Всичко това показва реално колко силно зависима е страната ни от Москва през годините и второ - липсата на смелост да се предприеме тази крачка. България е единствената държава, която има рафинерия на морето и спокойно може да работи с неруски петрол", категоричен е Стефанов.
Още от Икономика
Биткойнът е на път да достигне равнище от 100 хиляди долара
Тази нощ криптовалутата се търгуваше за над 97 хиляди долара,
Morgan Stanley: Митата на Тръмп ще попречат на икономическия растеж на САЩ
"Много ясно е, че митата повишават инфлацията"
520 тона евробанкноти ще са в обращение в България след влизането в еврозоната
Количеството евромонети ще тежи 3600 тона