За 13 поредна година руският президент Владимир Путин ще проведе така нареченото "общуване с гражданите"-на живо, в ефир той ще отговаря на въпроси на журналисти и граждани.
Първата "пряка линия" се състоя на 24 декември 2001 година.
Рекордна по продължителност стана "линията" през 2013 година, която продължи 4 часа и 47 минути.
2004 и 2012 година са двете години, в които нямаше такава пресконференция.
Последното се състоя на 17 април 2014 година. За 3 часа и 55 минути държавният глава успя да отговори на 81 въпроса, 35 от които засягаха Крим и Украйна. В частност, президентът разказа за това, какво се е случва в Източна Украйна и как е анексиран Крим.
Украински журналист издигна предварително подготвен малък транспарант,
Прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков твърди, че президентът не знае предварително какви въпроси ще му бъдат задавани.
"Путин обикновено разглежда популярните въпроси, иска цялата необходима информация от министерствата. Графикът на Путин също се променя по време на подготовката, намалява се броя на срещите. След края на "пряката линия" Путин съставя списък с поръчения", разказва Песков.
Да задават въпрос на президента ще могат и намиращите се в студиото гости, с които Путин ще разговаря в хода на преките включвания от градовете на Русия, както и тези, които са позвънили по телефона в ефира, изпратили са СМС или писали на специално създадена интернет страница.
В студиото, в което ще се проведе "пряката линия", са поканени известни обществени и политически личности.
Миналата година за пръв път към "пряката линия" се присъединиха и жителите на Крим. Тази година, както и миналата, въпроси ще могат да задават и жителите на Източна Украйна. По думите на Песков тази година включвания от "чужбина" няма да има.
Много са въпросите при какви условия Русия ще признае независимостта на двете самообявили се републики на територията на Украйна – Донецката и Луганската
Най-популярният въпрос към Владимир Путин, задаван тази година е икономически, става ясно от публикувани данни на сайта "Пряка линия с Путин".
Най-често питат Путин защо доларът поевтинява напоследък, но хранителните стоки в магазините остават на същите високи равнища както преди девалвацията на рублата отпреди няколко месеца.
Има и много въпроси, свързани с помощта, която правителството може да окаже на руснаците, взели кредит във валута за покупка на собствено жилище.
Става ясно, че хората молят да изплащат тези дългове при курса на щатския долар преди обезценката на руската рубла.
Доста са и въпросите, свързани с оценката на Владимир Путин за състоянието на руската икономика в условията на санкции от страна на Европейския съюз и САЩ и вероятността страната да се откаже от щатската валута за своите външнотърговски операции.
Руснаците искат да знаят още и каква е причината за руската щедрост при обявените отстъпки на цената на природния газ за Украйна и изразяват своето огорчение от влошените отношения между Москва и прибалтийските републики.