С кървавата си инвазия в Украйна Владимир Путин направи повече от всеки друг човек, за да ускори края на ерата на изкопаемите горива.
Веднага след инвазията на 24 февруари страните от ЕС побързаха да намалят зависимостта си от вноса на руски въглища, нефт и газ, като ги замениха с газ от други страни и значително краткосрочно увеличение на електроенергията, произвеждана от въглища. Ето защо Путин беше обявен за най-влиятелната личност в класацията "Зелените 28" на POLITICO - първата класация на онези, които слагат отпечатък върху зелените политики на ЕС - за добро или лошо.
Но освен това се очертава рязко нарастване на зелената енергия и на мерките за пестене на енергия, което бележи трайна промяна в динамиката на усилията на ЕС в областта на климата.
"От гледна точка на климата войната в Украйна може да се разглежда като благословия", заяви във вторник генералният секретар на Световната метеорологична организация Петери Талас. "Ще инвестираме много повече във възобновяеми енергийни източници, в енергоспестяващи решения".
Зелената сделка на ЕС имаше за цел да направи блока въглеродно неутрален до 2050 г. - но благодарение на Путин зелената енергия вече е част от дневния ред на ЕС в областта на сигурността.
"Напредъкът в прехода към възобновяеми енергийни източници е стратегическа необходимост за Европа и света", заяви Франческо Ла Камера, генерален директор на Международната агенция за възобновяема енергия. "В средносрочен и дългосрочен план украинската криза ще ускори прехода към чиста и възобновяема енергия."
В отговор на инвазията блокът предложи пакета REPowerEU. Обявен по-малко от две седмици след навлизането на руските войски в Украйна, той има за цел да намали вноса на газ от Русия с две трети през тази година (нещо, за което помогна фактът, че Кремъл сам затвори кранчетата) и да направи Европа независима от руските изкопаеми горива до края на десетилетието.
"Можем да се справим и то бързо", заяви тогава ръководителят на ЕС по въпросите на зелената енергия Франс Тимерманс. "Всичко, от което се нуждаем, е смелост и решителност, за да стигнем дотам."
Но следващите няколко години няма да са лесни. Инвазията завари ЕС в средата на пътя на енергийната му трансформация. Голяма част от основите на по-зеленото бъдеще са налице, но капацитетът във всички области - от обучението на работници за изолиране на сгради и инсталиране на вятърни кули до намаляване на бюрокрацията при издаването на разрешителни за вятърни и слънчеви инсталации, препроектиране на мрежите за работа с възобновяеми енергийни източници и увеличаване на производството на водород - все още е в процес на работа.
Финансирането на REPowerEU и увеличаването на целите за възобновяема енергия все още се обсъждат в институциите на ЕС, но потребителите, предприятията и някои национални правителства явно реагират.
Държава след държава посочва войната и последвалата я енергийна криза като допълнително оправдание за по-големи разходи за програми, благоприятстващи климата - ускоряване на вече започналата зелена промяна.
В рамките на проекта REPowerEU Брюксел предостави на националните правителства списък с политики, включително намаляване на бюрокрацията за проекти за възобновяеми енергийни източници и увеличаване на целите за чиста енергия и енергийна ефективност.
Реакцията е разнопосочна. В много столици политическото внимание е съсредоточено върху необходимостта да се осигури газ за предстоящата зима, а не върху провеждането на екологична политика. В целия блок обаче бяха въведени нови политики. Румъния повиши краткосрочните си цели за възобновяема енергия, Естония се съгласи да декарбонизира цялата си електроенергия до 2030 г., а Гърция въведе първата си политика за офшорни вятърни централи.
Кризата също така придаде импулс и малко очарование на националната сигурност на често непривлекателната тема за повишаване на енергийната ефективност в Европа.
термопомпите са секси
В някои сектори ускорението е очевидно. Не се заблуждавайте, казва Ян Розенов, директор за Европа в неправителствената организация Regulatory Assistance Project и дългогодишен наблюдател на ефективните технологии за отопление - ерата на термопомпите започва през 2022 г.
"Ние сме само в началото на кривата, която през следващите години просто ще върви нагоре и то бързо", каза той.
Термопомпите заменят газовите котли - досега предпочитаната отоплителна система в Европа - със система, задвижвана от все по-чиста електроенергия. REPowerEU призовава за удвояване на броя на инсталациите, което би означавало 10 милиона допълнителни термопомпи за пет години.
Първоначалните разходи за инсталиране са с няколко хиляди евро по-високи от тези за котел. Но с нарастването на цената на газа термопомпите се отплащат много по-бързо, отколкото преди. В резултат на това търсенето се е увеличило.
Във Финландия, където четири от всеки десет жилища вече имат термопомпи, продажбите са скочили с 80 % през първата половина на годината. В Норвегия, където 60 % от жилищата са оборудвани с помпи, ръстът е по-скромен - 11 %.
В Нидерландия, Полша, Италия и Австрия браншовите организации или производителите отчитат удвояване на продажбите през първата половина на годината в сравнение с 2021 г.
През януари топлинните помпи съставляваха 28% от заявленията за субсидии за топлинни системи по полска правителствена схема; до юни този дял скочи до 60%.
През август 148 000 германци са кандидатствали за нов кръг на държавно финансиране за термопомпи; за цялата минала година са подадени 150 000 заявления.
"Затегнете предпазните колани", заяви тогава браншовият орган за термопомпи.
Взривният растеж обаче не е равномерен. В други страни, включително Белгия, данъците върху електроенергията означават, че термопомпите все още са по-малко привлекателни в сравнение със системите, използващи изкопаеми горива, казва Розенов.
Соларен скок
REPowerEU има за цел да ускори инсталирането на соларни панели два и половина пъти в сравнение с 2020 г.
Все още не са налични данни за инсталациите в целия ЕС през 2022 г., но има косвен показател. Месечният внос на соларни панели от Китай - където се произвеждат повече от три четвърти от панелите в Европа - достигна 2,5 млрд. долара през юли в сравнение с около 1 млрд. долара месечно преди войната, според данни, споделени с POLITICO от Bloomberg New Energy Finance (BNEF).
През март се наблюдаваше рязък скок на интереса, отчасти обусловен от желанието "да се поръчат соларни панели, за да се удари Путин", каза Джени Чейс, ръководител на отдела за соларни анализи в BNEF. Това се подкрепя от предизвикания от войната скок на цените на електроенергията, който прави соларните инсталации по-привлекателни. "Мисля, че сега вероятно има много повече паника за това каква ще бъде сметката за електроенергия тази зима", каза тя.
Мощни ветрове
Вятърните паркове не се изграждат бързо, което означава, че няма видим ръст на новото строителство в резултат на войната. Но политическият сигнал е ясен.
През август осем държави около Балтийско море се споразумяха съвместно да увеличат капацитета на офшорните вятърни централи пет пъти до 20 гигавата до 2030 г., което би могло да покрие енергийното потребление на 6 милиона домакинства. Споразумението показва, че страните "използват силата на вятъра, за да се освободят от руските изкопаеми горива", заяви тогава председателят на Комисията Урсула фон дер Лайен.
През март Нидерландия удвои амбициите си за 2030 г. в областта на офшорната вятърна енергия, а през юли това направи и Ирландия. Португалия повиши целта си за първия си търг за вятърна енергия миналия месец.
В Полша, където националистическото правителство дълго време блокираше развитието на вятърната енергетика на сушата, се наблюдава промяна на мнението. В момента в парламента се разглежда законопроект, който смекчава някои от строгите правила за вятърната енергия.
Газът губи своя блясък
Путин провали и плановете на цяло поколение политици от ЕС, че евтиният руски газ ще служи като "мост" между силно замърсяващите въглища и зелената възобновяема енергия.
"Мостът просто стана много по-скъп", казва Щефан Улрих, старши сътрудник по въпросите на европейския газ в BNEF.
Унищожаването на тръбите на "Северен поток" - подозренията са, че взривовете са дело на Русия - сигнализира, че промяната е постоянна. Без един от най-големите и най-евтини източници на природен газ в света "вие фундаментално увеличавате цената на газа", каза Улрих. На свой ред това "прави газа по-малко привлекателен като мостово гориво за енергийния преход".
Газът е станал толкова непривлекателен, че дори въглищата, най-мръсното изкопаемо гориво, са предпочитани. Краткосрочното въздействие е много по-голямо замърсяване, защото страните от Германия до Полша, Гърция и Италия се обръщат към въглищата, за да произвеждат отчаяно необходимата електроенергия. Този ефект вероятно ще продължи до края на десетилетието, като се очаква в системата да има повече въглища, отколкото преди войната. Но нито една страна не е отменила значително плановете си за постепенно премахване на въглищата, а Германия дори обеща да го ускори.
"Въглищата не се завръщат в Европа, както и газът - те просто не са в състояние да се конкурират с по-евтините възобновяеми енергийни източници", казва Павел Чижак, старши анализатор на данни за енергетиката и климата в зеления мозъчен тръст Ember.
Рязко се увеличават поръчките за временни плаващи терминали, необходими за регазификация на пратките от LNG. Според данни, предоставени на POLITICO, Ember е проследил 22 такива обявления след инвазията, но досега не са одобрени нови постоянни инсталации на сушата.
Войната отклони баланса от газа, който Русия използваше, за да увлече Европа, вероятно завинаги. Тя също така промени основанията за "зелената сделка".
При обявяването на нов начин за финансиране на REPowerEU миналата седмица фон дер Лайен заяви, че това е правилното решение "не само за климата, но и защото преходът към чиста енергия е най-добрият начин да се постигне независимост и сигурност на енергийните доставки". /БГНЕС
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства