"Това е годината на Специализираната прокуратура. Според проучванията 83% от хората симпатизират и одобряват работата на прокуратурата. Но е важно как ще приключат те, за нас е важно да има осъдителни присъди, това е мерило за работата ни", коментира пред БНТ главният прокурор Сотир Цацаров.
"Критиците на прокуратурата не се менят като лица, ако щете като убеждения. Менят се само тезите им. Съвсем до скоро тезата беше-бездействаща прокуратура, в сравнение с Румъния. Сега, когато започнахме да преследваме фигури, за които не можеше и да се помисли преди години, и опорните точки са: в действие е пусната репресивна машина. Хората са едни и същи, интересите им са едни и същи, но това, което се случва сега не е удобно за тях. Техният проблем в момента е, че действията на прокуратурата може да засегне самите тях. Огромната част от българските граждани не са придобили вестник на 28 години, после не са придобили привотизирано предприятие, и да се первърнал в "морален стожер". Сега е дошло време да им се зададат въпроси, чиито отговори те дори са забравили, защото никога не са допускали, че ще им бъдат зададени", обясни той критиките срещу прокуратурата.
"Арестите и маските ще допринесат за екшътна, но не и за ефективността. затова призовавам за мярка и за използване на възможностите на закона. Няма да вляза в диалог с 12 по ред вето на президента и неговото отражение върху законодателния процес. но не става дума за таен арест. От момента на задържането му, той ще има пълен контакт с адвокат. Предвижда се уведомяването на конкертни лица да бъде отложено за определен срок, тази мярка е разумна, но трябва да се прецизира. Тази мярка е приложима само за най-тежките престъпления. Тук не става дума за политическа критика, че се налага репресия. Става дума за прецизиране. Ако ветото послежи за тази цел, то ще работи. Не браня нито президента, нито парламента, говоря от правна гледна точка", коментира той ветото на държавния глава по така наречения "таен арест".
"Точните думи на Лозан Панов бяха, че поставям чадър над приятелите си. Ако симсъла на същестуването му е да критикува главния прокурор нека го направи. Ние с него имаме съвсем различни ценностни системи, затова комуникацията ни е само по задължение. За времето от прословутата реч "Не на страха" до момента съм чул от него само критики, не само към мен, към НС, към кого ли не", каза Цацаров по повод противоречията си с председателя на ВКС.
"Предложих мехавизми за отвоторност на главния прокурор и на така наречените "тримата големи". За това не е нужна промяна на Кноституцията, предстои тази промяна в Закона за съдебната власт още през следващата година. И така ще падне още една опорна точка за недосегаемостта на главния прокурор", съобщи той.
По думите му, за пръв път тази година за написването на мониторинговия доклад на ЕС не са "използвани доноси", затова е толкова позитивен.
"Когато коментираш дело, по което ти плащат, защото си защитник, нека не се лъжем, ти изразяваш позицията си именно заради това", заяви той по повод твърденията на защитата, че Десислава Иванчева е невинна.
"Що се отнася до умийството в Русе, това беше най-запомнящото се в личен план за 2081 година. Няма никакво съмнение, че убийството е заради професионалната дейност на Маринова. Но нека не забравяме, че българи, чрез медиите си внушиха, че в България убиват разследващи журналисти", поясни той.
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес