С определение от 24 август 2018 г. Апелативният съд във Варна е уважил протеста на Окръжната прокуратура в града, с което прекратява наказателното дело за наводнението във варненския квартал "Аспарухово", при което загинаха 13 души, съобщиха от преслужбата на Апелативната прокуратура.
Протестът на Окръжната прокуратура е срещу определение на Варненския окръжен съд, който отмени постановлението за прекратяване на наказателното дело за екстремното наводнение на 19 юни 2014 г., припомня "24 часа".
Досъдебното производство, образувано веднага след наводнението във варненския квартал, е водено за причиняване смъртта на 13 души поради немарливо изпълнение на занятие или на друга правно регламентирана дейност, представляваща източник на повишена опасност. Делото е наблюдавано от екип от трима прокурори и разследвано от екип от трима следователи от Окръжният следствен отдел. При проверката на определението на Варненския окръжен съд въззивната съдебна инстанция е приела аргументите на Окръжната прокуратура, че то е необосновано, уточняват от прокуратурата.
За екстремалността на валежите в на 19 юни 2014 г. говорят всички справки на Националния институт по метеорология и хидрология. Само за половин час - от 18.30 часа до 19.00 часа, интензивността на падналите валежи на един квадратен метър е била 138.8 литра. За периода от 15 до 20 юни 2014 г. количеството на валежите са били 175.6 литра, което представлява 382 процента от нормата за юни. Подобно наводнение във Варна е имало и през 1951 г., когато в три валежни дни през август са измерени 292 литра на квадратен метър. Центърът на изваляването тогава обаче е бил в друга част на Варна.
Апелативният съд е приел, че основната причина за настъпилото водно бедствие е екстремността на природното събитие от 19 юни 2014 г. Факторите свлачища, битови и строителни отпадъци, изградени постройки по протежението на дерето и в него, не са основната причина за драстичния размер на нанесените щети на инфраструктурата и домовете, както и за смъртта на 13 загинали, допълват от прокуратурата.
Съдебният акт на Апелативния съд не подлежи на обжалване.
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес